Už na začátku dubna vynesli svého Hroznového kozla vinaři ve Vrbovci, při příležitosti tradičního otevírání stezky Hroznové kozy. Podle krajové tradice hotaři, strážci vinic, vždy na podzim uloží Hroznového kozla u šenkýřky, aby si přes zimu odpočinul a nabral sil. Na jaře ho pak v šenku vyzvednou a v průvodu vynesou do vinic. Tam pak po celou sezonu zrání révy spolu s Hroznovou kozou a kůzlaty dohlíží na to, aby nenechavci a zlomyslníci nenadělali velkou škodu.

Proto se poslední dubnovou sobotu opět sešli hotaři, muzikanti, obecní honorace a další hosté u znojemského Domu umění, kde hotaři vyzvedli kozla a odnesli ho Karolininými sady a přes Kraví horu do konických vinic.

Tradiční zarážení hory v Havraníkách.
Spolek přátel Hroznové kozy zarazil s horaři a muzikanty v Havraníkách horu

A pestrý průvod s muzikanty vyrazí znovu v neděli. Tentokrát v neděli. Hotaři poprvé vynesou Hroznového kozla také do Rajské vinice v Karolininých sadech pod kostelem svatého Mikuláše přímo v centru Znojma. Sraz je hodinu po poledni u Wine Baru Chatka na Masarykově náměstí. Hrát bude Cimbálová muzika Antonína Stehlíka.