Ve dnech 10. a 11. července 1809 se mezi Dobšicemi a Znojmem odehrála bitva, která ukončila jedno z Napoleonových vítězných tažení Evropou. V úzkém prostoru znojemského regionu se tehdy shromáždily sbory francouzské a rakouské císařsko-královské armády v počtu kolem 80 000 vojáků. Proti Francouzům, Italům, Bavorům, Hessencům, Sasům a Chorvatům na straně jedné zde stály pluky složené z Čechů, Moravanů, Rakušanů, Maďarů a Srbů na straně druhé. Vojáci z Čech a Moravy tvořili naprostou většinu v plucích pěchoty, dragounů a v bateriích dělostřelectva.

Zdroj: Stanislav Nováček

Dupot kopyt, třaskavé výstřely z předovek i dunění děl se rozezněly u Dobšic minulou sobotu. Po 213 letech si příznivci vojenské historie připomenuli těžké závěrečné boje napoleonských válek. Chtěli zaskočit Francouze u jejich spojenců v Bavorsku, nakonec ale rakouská císařská armáda byla blízko drtivé porážce. Životy rakouských vojáků nakonec Napoleon ušetřil, přestože měl obrovskou převahu a císařská armáda byla v zoufalé situaci. Vojska se utkala nejdřív u Dobšic.

Vesnice byla během jednoho dne pětkrát dobyta a znovu ztracena, aby ji nakonec ovládli Francouzi. O den později už francouzská armáda u Suchohrdel měla drtivou převahu a rakouská armáda byla blízko zničení. Napoleon věděl, že další prodlužování války ani jemu neprospívá, a tak v podvečer druhého dne bitvy souhlasil se zastavením bojů. Pro Napoleona to bylo poslední jednoznačné vítězství, další jeho tažení o tři roky později v Rusku skončilo už porážkou.

Zdroj: Stanislav Nováček

Sobotní atraktivní podívanou s historickým komentářem doplnil i souboj na koních v brodu řeky Dyje. "Dnes jsem dostal lístek z domova. Slzy se mi nahrnuly do očí. Držel jsem ten kousek domova v rukou a plakal jako malý kluk," jsou slova hrdiny příběhu, který přišel na Moravu, aby zde vybojoval bitvu a nakonec nalezl i svůj osud. Jmenoval se Václav Ševčík. Diváky pak pozvali dobšičtí vinaři na tradiční dobývání svých sklípků. Svoje sklepy otevřelo šestadvacet vinařů. Součástí akce byla degustace a doprovodný hudební program. Do sklepních uliček přišli hned po bitvě i vojáci obou bojujících armád. Ukázka dobšické bitvy byla jednou z posledních, kterou společnost Acaballado pro letošní rok realizovala. "Po dohodě s partnery našich akcí, v této chvíli pozastavujeme přípravy všech našich akcí. Nezdá se nám vhodné v době, kdy nedaleko našich hranic zuří skutečná válka, ji zde předvádět." informoval producent společnosti Ivan Vystrčil.

Stanislav Nováček