Historie pěstovní mandloní na jižní Moravě sahá zřejmě až do sedmnáctého století, největšího rozmachu ale mandloňové sady na Hustopečsku dosáhly v polovině minulého století. Tehdy měly posloužit soběstačnosti socialistického hospodářství. Zájem o mandle z domáci produkce ale postupně opadal. Na tradici ale v posledních letech navazují právě v Hustopečích, kde postupně zachránili a obnovili dva sady a mandloně jsou opět jedním ze symbolů města.

U Šakvic pučí květy na prvních mandloních.
Růžová krása. O krok blíž k jaru. Pod Pálavou už rozkvétají první mandloně

Poté, co si pandemie vynutila rušení a překládání termínů, se letos do tradičního jarního termínu vrací také hustopečské slavnosti mandloní a vína. Letos budou poprvé třídení a začnou už v pátek 25. března. Pátek bude patřit vinařům a otevřeným sklepům v ve vinařských ulicích Na Hradbách a Vinařská.

Procházka mandloňovým sadem v Hustopečích.
Mandloně u Hustopečí už kvetou. Podívejte se na první obrázky ze sadů

V sobotu 26. března bude návštěvníky lákat mandloňový jarmark a pestrý program na Dukelském náměstí. A v neděli 27. března zvou pořadatelé právě do sadů. Snad pod již nakvétajícími mandloněmi najdou zastavení nabízející občerstvení a zajímavé i naučné úkoly a přímo mezi mandloněmi budou potkávat také umělce.

Mandloně kvetou ze všech stromů nejdříve.
Mandloně ze Šakvic lákají k přivonění. Pohled na ně rozněžní každého