Cítíte podzim? Takový ten podzim, který máme všichni rádi? Slunce, barevné listí, vítr ve vlasech… ale také pokora. Uvědomění si, že teplé letní dny už opravdu odezněly, zimní chlad se plíživě blíží a my doslova hltáme každou chvilku, kdy jsme ještě součástí oné hry světla a barev v tanci podzimních listů. O důvod víc vyrazit na další Vranovské putování, tentokrát se z Vranova vydáme do dvacet kilometrů vzdálených Uherčic.

Barevnou procházku údolím Dyje nad Vranovem nad Dyjí, z dob před dostavěním přehrady, nabízí historické kolorované fotky ze sbírky Lubora Durdy.
Než přišla přehrada. Podívejte se na historické fotografie Vranova a údolí Dyje

Nevydáme se ale na zámek. Útočiště nám poskytne volně přístupný zámecký lesopark. Atmosféru prosluněného podzimu za asistence poletujícího listí si zde patřičně užijeme. Francouzský park byl založen jihovýchodně od zámku a asi ve 20. letech 19. století byl přebudován v přírodně krajinářském duchu. V severním cípu na něj navazuje park anglický. První dokončenou zahradní stavbou romantického zámeckého parku v Uherčicích byl zřejmě v roce 1801 obelisk. Park se pyšní také umělou hradní zříceninou, která patří k nejstarším kamenným rozhlednám u nás. I ta pochází zřejmě ze samého počátku 19. století. Od roku 1945 se však o stavbu nikdo nestaral a rozhledna zchátrala. Dnes je torzo romantické rozhledny bez vnitřního schodiště a vyhlídkového ochozu. Brzy by se jí však mělo dostat rekonstrukce v rámci oprav zámeckého komplexu. Vyjma obelisku a zříceniny bývaly v parku ještě další romantické stavby: gloriet (1803–1804), Dianin chrámek (1806) a poustevna (1808).

Procházka židovským hřbitovem v Šafově.
Kde jste možná ještě nebyli: do Šafova láká starý židovský hřbitov

V době renesance byla zřejmě zahrada zdobena sochami svatých, antických bohů a alegoriemi ročních období, jež se v torzech dochovaly dodnes. Zámek je obklopen velkou zahradou, malebným lesíkem i lukami. Můžete si naplánovat různé okružní trasy. My se vraceli zpět pod zámkem kolem kamenné studánky kryté šindelovou stříškou.

Romana Bachelová
Vranovská putování