Historické vinobraní má ve Znojmě tradici už 39 let a na letošní ročník se přijelo podívat 76 081 návštěvníků. Hlavní událostí znojemského vinobraní je vždy průvod krále Jana Lucemburského, připomínající jeho návštěvu města Znojma. V průvodu se ukázalo na čtyři sta dobových postav, v hlavní roli byl královský pár, jehož představitelé ze Znojma pochází. V roli krále Miroslav Hrabě a královnu představovala Marta Dancingerová.

Tradičním historickým programem i mnoha příležitostmi k ochutnávání vína pokračovalo v sobotu Znojemské historické vinobraní.
Znojemské vinobraní: průvod s novou královnou, žízeň po víně a léto v září

Na čtrnácti scénách si návštěvníci mohli vybírat z programů mezi hudebními, historickými, degustačními, pro děti, nebo odpočinkovými. Otevřen byl Vinný trh, plno bylo po oba dny pod rotundou sv. Kateřiny. Ve stanu VOC Znojmo pro návštěvníky, ale i s návštěvníky, zpíval Jožka Šmukař. Jako atraktivní novinka byl přechod Jámy na laně, mezi kostelem sv. Mikuláše a rotundou sv. Kateřiny.

Program se širokou paletou hudebních žánrů uvedl osobnosti české a slovenské popové scény, průkopníky alternativní tvorby, folklórní soubory a další. V době vinobraní fungují vinárny či šenky a jejich návštěvníkům nabízí především víno a burčák, mnohdy i vlastní hudební program. Jsou to i mázhauzy, uzavřený průjezd středověkých domů a renesančních paláců, které se během vinobraní stávají oblíbeným a vyhledávaným místem k posezení a zábavě.

Znojemské historické vinobraní začalo. Program pokračuje také v sobotu.
Znojemské vinobraní: konšelé otevřeli mázhauzy, Jámu přešel odvážlivec na laně

Zájemci vyrazili také na rytířské turnaje a turnaje na koních, středověká tržiště s ukázkami řemesel, vojenské ležení, uličku chudiny, středověkou krčmu a desítky dalších. Zkrátka - bylo na co se dívat…