Ze Znojma do Itálie jsem vyrazili v polovině týdne. Odjížděli jsme odpoledne a ráno už jsme se po náročné cestě probudili v Itálii. Naší první zastávkou byl slavný benediktinský klášter Monte Cassino,  odpoledne jsme se pak zastavili v městě Caserta, hlavním městě provincie Kampánie, kde stojí krásný zámek. Ochutnali jsme tak také první italská jízdla a zjistili, co je to coperto. Odpoledne jsme  dorazili do Neapolského zálivu a ubytovali se ve čtyřhvězdičkovém hotelu Queen Daisy. Před večeří jsme se šli projít a někteří se dokonce již koupali v moři. po večeři jsme se sešli ve společenské místnosti, kde nám naši spolužáci Jana, Honza a Danča zahráli na kytaru a housle.

Druhý den jsme po snídani jeli navštívit starověké město Pompeje a po prohlídce jsme se vydali na Vesuv. cesta na Vesuv byla pro mnohé největším zážitkem z celé exkurze,  jelikož jsme se nahoru mohli dopravit pouze jejich autobusy, italští řidiči se v nebezpečných zatáčkách křižovali a věřte, že nebyli jediní. Nahoře na nás kromě procházky kolem kráteru čekal i výhled na celý Neapolský záliv.

Znojemští gymnazisté koncertovali v závěru prázdnin v Lahoferu.
Gymnazisté koncertovali ve vinici. Hráli a zpívali v Lahoferu

Poté jsme se jeli vykoupat nedaleko za Neapol k moři apřed večeří nás čekalo online testování a někteří očkovaní spolužáci si zpříjemnili čekání na večeři návštěvou terasy, kde se nacházel bazén a pohodlná lehátka. Po večeři jsme se dokonce zúčastnili svatby a zbytek večera strávili na terase, kde nám opět naši spolužáci hráli na kytaru

Další den jsme ráno sbalili svá zavazadla a po snídani jsme se vydali k jezeru Albani, kde leží známé letovisko Castel Gandolfo - papežovo letní sídlo. Navštívili jsme krásné město Frascati a odpoledne jsme antické město Tivoli, kde jsme si prohlédli velkolepou renesanční vilu Villa d’Este, na jejíž zahrady jsme se nemohli vynadívat. Pak nás čekal odjezd do města Chianciano Terme, kde se nacházel náš druhý, tentokrát tříhvězdičkového hotel Attico.

Gymnázium Karla Polesného ve Znojmě.
Z mého života padesáti slovy. Spisovatelka inspirovala gymnazisty

Další den jsme poznávali krásy Toskánska. Nejprve jsem se zastavili v městečku San Gimignano, které jsme si prošli a také si v něm nakoupili pár dárečků domů . Dalšími městy byla krásná Volterra jako zastávka na oběd, Siena s okouzlujícím náměstím a jako poslední renesanční Pienza.

Ráno jsme odjeli do do Pisy, kde jsme viděli proslulou šikmou věž, Dóm a Baptisterium - všechny tyto památky leží na tzv. Piazza die Miracoli (Náměstí zázraků). Odtud jsme se přesunuli do Vinci, což je rodné město slavného Leonarda da Vinci - tady jsme navštívili jeho muzeum a celou maši exkurzi jsme ukončili návštěvou Leonardovým rodným domem. A potomu už nás čekala jen dlouhá cesta domů.

Veronika Brtníková a Aneta Říhová