Headlinerem letošního ročníku bude roots-hypnotic bluesová kapela My Baby, která přijede do Znojma představit svůj jedinečný šamanský blues doplněný o elektronické prvky. Trio pochází z Nizozemí a Nového Zélandu a jejich zvuk je ovlivněný blues gospelem v kombinaci se surovostí sedmdesátkového funku, afrického pouštního blues a indickou rágou.

Z Nizozemí přijede také hvězda páteční noci – The Grand East, “pro mě osobně holandští The Doors“, poznamenal dramaturg festivalu Jan Krejčí. Členové kapely se poznali už v útlém mládí na východě Holandska, kde se postupně vypracovali v respektované muzikanty, kteří hrají v těch nejprestižnějších klubech. V posledních pěti letech se také proslavili i mimo Holandsko a koncertují napříč celou Evropou.

Prvky tradičních východoevropských lidových písní, západního blues, americké “roots music”, jazzu i progresivní avantgardní hudby propojí v páteční podvečer maďarské trio Terra Profonda. Frontman kapely, zpěvák a písničkář Vincenzo Lo Buglio, pochází ze sicilského Palerma a jeho vizionářské texty, bluesová zkušenost a nepřeslechnutelný hlas a lá Tom Waits mají zásadní podíl na hudbě této maďarské skupiny.

V sobotu se můžete těšit na radikálně čistý rock n roll Oum Shatt z Berlína. Kapela hraje radikálně čistou až minimalistickou formu rock’n’rollu doplněnou arabskými prvky vytvářející hluboký a temný analogový taneční konstrukt. Perkusní, nonšalantní zvuk postavený na intenzivním hlasu zpěváka a inovátora Jonase Poppea.

Z českých kapel stojí určitě legendární Bert & Friends, jeden z nejzábavnějších objevů současné české hudební scény, míchající osmdesátkový dream pop, psychedelii i nebeské melodie. Po několika singlech a ikonických videoklipech kapela v roce 2019 vydala EP SUPR (nominované na Objev roku v Cenách Anděl) a odjela vyprodané turné.

Krom nejaktuálnějších a nejčerstvějších hudebních uskupení chce Šramlfest své patnácté narozeniny slavit také s klasiky české alternativy. Ty zastoupí kapela Boo, kterou založil Jan Ostřanský (známý také z kapel Dunaj a E) už v roce 1998 a která se po desetileté pauze nedávno vrátila na scénu s novým singlem Lockdown Dance.

Za zmínku stojí určitě také skupina Tomáš Palucha, což je kapela složená z muzikantů kolem ústřední dvojice Jana Tomáše a Libora Paluchy. Muzika, kterou vytváří, vás dost možná překvapí svou přístupností. Zvuk tvrdých kytar využívá jen zřídka, daleko víc se nese v poklidném tempu a pozvolném rozvíjení nenápadných motivů, plíživě a hypnoticky gradovaných až do noisových pasáží.

Na Šramlu si krom evropských a etablovaných kapel zahrají také místní tvůrci. Mladá znojemská kapela Johan V. kloubí starý dobrý rock’n’roll plný energie s mladickou nerozvážností a teatrálním vystupováním. Kapela letos vydává svou debutovou desku a Šramlfest bude součástí jejího letního turné.

Dvě divadelní představení nabídnou kulturu pro nejmenší. V pátek to bude pohádka O princi z knížky v podání Dřevěného divadla, po níž bude následovat loutkový workshop pro děti. V sobotu se mohou děti těšit na Rytířské povídání o princi Bajajovi od Komediantů na káře. Krom divadel bude pro děti připraven výtvarný workshop.

Šramlfest je festival, který se krom kvalitní kultury soustředí také na kvalitní jídlo. Gurmánská nabídka nabídne italskou či asijskou kuchyni, tradiční Hansův kančí guláš, skvělé pivo a výběrová lokální vína. Festival bude moderovat herec a zdravotní klaun Filip Teller. Akce probíhá v samém historickém centru města Znojma s impozantním výhledem nejen do Národního parku Podyjí, ale také na architektonické dominanty města.

Program

Pátek 29.07.2022
16:00 Dřevěné divadlo - O princi z knížky
17:00 Tomáš Palucha (CZ)
18:30 BOO (CZ/AT)
20:00 Terra Profonda (HU)
22:00 The Grand East (NL)
Sobota 30.07.2022
15:00 Divadlo na Káře - Rytířské povídání o princi Bajajovi
16:00 Johan V. (CZ)
18:00 Bert & Friends
20:00 Oum Shatt (DE)
22:00 My Baby (NL/NZ)