Ať už se hnojí pole či vyváží septik, patří totiž k venkovu, stejně, jako vůně čerstvě pokosené trávy nebo zorané půdy. Je k nevíře, jak dnešní „napapánci“, kteří mají chalupy často luxusnější, než byt a nikdy by si nelehli do trávy či se neumyli v potůčku, ihned sepisují stížnosti. Že by se z nich tak narychlo stali vegetariáni a místo grilovaného steaku raději žmoulali sojové kostky?

Nebo snad místo pořádného guláše stáčeli špagety a kečupem? Nevím, jak bychom obstáli my, pokud by petici na rozdíl od nás sepsali vepříci. Možná bychom se divili, jak by s námi pány planetyl zatočili. Možná, že jim taky nevoníme a naše sterilní příbytky je iritují. S jakou bychom šli na porážku, kdyby rozhodli, že půjdou k zemi naše vypulírované chalupy, mnohdy luxusnější, než leckterý zámek. Všichni chtějí svítit, ale Temelín za humny nechtějí. Všifchni chtějí cestovat, ale běda, povede-li dálnice kolem jejich domu. Všichni chataři rádi grilují, ale vepřín, ať stojí někde jinde. Psát petice je dnes moderní, lidé si rádi hrají na spisovatele a pokud se jich něco přímo dotýká, objeví se plejáda „talentů“.

V blízkosti proslulé rekreační oblasti Vranovská pláž v Štítarech na Znojemsku má vyrůst velkokapacitní chov pro deset tisíc prasat. Obyvatelé i provozovatelé turistických služeb se bouří.
Vepřín blízko Vranovské pláže: Zlý sen. Bojíme se zápachu, bouří se ve Štítarech

Všichni přece víme, že vždy je něco za něco. Zvláště dnes, kdy roste životní úroveň a některé projekty jsou problematické. Mnozí tito stěžovatelé zapomněli, že dnešní zemědělství je už úplně jiné, než za jejich dětství, že nové technologie jsou hygienické a ohleduplné.

Sáhněme si do svědomí. Jsme všichni tak vstřícní a ohleduplní, neobtěžujeme ostatní hlukem či jinak. Jsou naše často bujaré party na chalupách příjemné pro naše sousedy?

Věřím, že celý případ bude vyřešený, že zvítězí zdravý rozum a že celá kauza skončí velkou společnou grilovačkou. A naši vepříci, tak velice nám podobní nejen stavbou těla, budou vesele chrochtat uprostřed moravských hvozdů.

IVA SOUČKOVÁ, Brno