Už delší dobu jsme zamýšleli, jak naše hasičské sdružení více přiblížit lidem. Jako nejlepší možnost bylo zorganizovat oslavy k výročí jeho založení, které bychom oslavili všichni společně. Oficiálně se uvádělo, že Sbor dobrovolných hasičů obce Jaroslavice byl založen roku 1892. Oslavovali bychom tedy 130. výročí. Jelikož jsme chtěli zjistit, ve kterém měsíci se sdružení založilo, požádali jsme o pomoc místního historika Martina Markela, který nám za pár dní sdělil, že v roce 1892 již sbor existoval. Usilovné pátrání v rakouských i českých archivech přineslo informaci, že namísto 130. výročí, budeme oslavovat už 135. výročí, neboť Sbor dobrovolných hasičů Jaroslavice byl založen už roku 1888! 

Vedrovičtí hasiči oslavili 110 let od založení sboru.
Plakety i hašení oleje. Vedrovičtí hasiči slavili 110 let svého sboru

 Oslavy našeho 135. výročí jsme uspořádali 14. května na náměstí naší obce.  Zúčastnily se i sbory dobrovolných hasičů, z okolí, kteří přijali naše pozvání. Program jsme měli nabitý. Vše zahájil ve dvě hodiny odpoledne slavnostní průvod od naší zbrojnice na náměstí společně se všemi pozvanými hasiči. Poté nám místní farář pan Sobotka slavnostně pokřtil náš nový hasičský prapor. Došlo i na ocenění bývalých a dlouholetých členů sboru a členů, kteří se dobrovolně minulý rok zapojili při pomoci v obcích na Hodonínsku postižené tornádem.

Jaroslavičtí hasiči vyráží rozvést roušky,  zleva Jan Holý, Ivo Choleva, Jiří Polášek, Jan Koňarik, Martin Adámek, Lukáš Sušovský), foto 3 (zleva Martin Adámek, Lukáš Sušovský, Ivo Choleva, Jiří Polášek.
Jaroslavičtí hasiči rozvezli roušky a dezinfekci

Na místě bylo i několik atrakcí pro děti. Největší zájem dětí byl o velký skákací hrad a malování na obličej. K občerstvení jsme měli prasátko na rožni a na akci jsme si pozvali i několik stánku s rychlím občerstvením a sladkostmi. Slavnosti navštívila i Policie ČR, která předvedla svoji výstroj a výbavu prvosledové hlídky. Na místě byla k vidění hasičská technika našeho i okolních sborů. Po celý den nás provázela hudební skupina DUO Melody. Celá akce se nám myslím si vydařila. Dorazilo mnoho lidí z obce a širokého okolí, a co jsem se ptal, velmi se jim naše setkání líbilo. Už teď se těšíme, až budeme moct opět společně oslavit další nadcházející výročí.

Jan Holý
náměstek SDH Jaroslavice