„Jsme rádi za možnost vést studenty a „vychovávat si“ naše budoucí kolegy, kteří si osvojují veškeré metodiky, standardy a postupy práce, které jsou v SeneCura SeniorCentru Šanov nastavené. Při nástupu do zaměstnání pak přesně ví, co je čeká, a my rádi dáme těm nejlepším šanci. Tato aktivita nám dává obrovský smysl a díky ní mimo jiné patříme mezi domovy pro seniory s nejnižší fluktuací zaměstnanců v regionu,“ vysvětluje ředitel šanovského SeniorCentra Michal Veleba.

Zdravotních sester je v celém oboru pobytových sociálních služeb velký nedostatek. Ideálním způsobem, jak sestry k práci v domově pro seniory přilákat, je představit jim již během studia pracovní prostředí, fungující firemní kulturu, podpůrný tým i vysokou úroveň poskytované péče včetně moderního vybavení. Důležité je také vyhovět potřebě mladých lidí, aby se mohli při zaměstnání dále vzdělávat a růst.

Práci v SeniorCentru Šanov si pochvaluje bývalá studentka a současná zdravotní sestra Vendula Kondratíková: „Studovala jsem obor sociální činnost na Střední škole SČMSD Znojmo a pak Zdravotní školu ve Znojmě. Propracovala jsem se tak z pečovatelky na zdravotní sestru. Jsem nadšená, že mohu pracovat v pěkném prostředí s lidmi, kteří mě ve znalostech a dovednostech posouvají kupředu. V neposlední řadě mě naplňuje pomáhat a zpříjemňovat lidem život ve stáří.“ Ze studentky na řádného zaměstnance domova se posunula také pečovatelka Michaela Zsagarová: „Vždy mě bavila práce s lidmi, navazování nových kontaktů, poslouchání životních příběhů, zkušeností a mnohdy i starostí. Dává mi to smysl. Na práci v SeniorCentru SeneCura si cením, že se mnou všichni jednají narovinu. Vím, že si můj názor někdo vyslechne a nemávne nad ním rukou. Jsem také ráda, že mohu při zaměstnání ještě dálkově studovat.“

SeniorCentrum Šanov spolupracuje se vzdělávacími institucemi dlouhodobě, studenti se v domově plní povinnou praxi, a to v různých oborech jako je sociální činnost, praktická sestra nebo diplomovaná všeobecná sestra. V novém školním roce SeniorCentrum spolupracuje opět se středním odborným učilištěm a střední odbornou školou v Přímětické ulici ve Znojmě. Během praxe mají praktikanti možnost plně se zapojit do provozu a péče o klienty, provádí ošetřovatelské, pečovatelské i aktivizační činnosti a pracují pod vedením odborného personálu zdravotních sester a pracovníků přímé péče. Bonusem pro studenty je možnost vykonat si praktickou maturitu přímo v šanovském SeniorCentru, což je pro ně výhodou, protože již místní prostředí i klienty znají, a také mají možnost účastnit se odborných školení či společenských a kulturních akcí, které domov pořádá. 

SeneCura SeniorCentrum Šanov nabízí sociální služby Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem. Je zaměřený na péči o seniory trpící Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence. Domov je držitelem Značky kvality v sociálních službách, certifikátu Vážka od České alzheimerovské společnosti a Národní ceny Spokojený zákazník. Cílem SeniorCenter SeneCura je stát se komunitními centry v daných lokalitách a maximálně podporovat a rozvíjet soužití klientů, jejich příbuzných, zaměstnanců SeneCura, dobrovolníků a veřejných orgánů. Domov patří do sítě patnácti zařízení společnosti SeneCura, největšího nestátního poskytovatele pobytových sociálních služeb v České republice.

KATEŘINA TŘÍSKOVÁ