Navázat na obecní tradici se Vrbovečtí rozhodli před sedmi lety. „Dřív bývalo v obci podzimní, martinské posvícení. Protože zatím bohužel nemáme obecní sál, hledali jsme při obnovování tradice termín, při kterém je větší šance na příznivé počasí. A protože máme kostel zasvěcený Stětí sv. Jana Křtitele, což je svátek připadající na konec srpna, padlo rozhodnutí slavit posvícení při této příležitosti,“ vysvětlil starosta Jiří Písař.

Proto se i letos sešla chasa poslední srpnovou sobotu právě ve farním kostele k ranní mši a požehnání, pak převzala hodové právo a vyrazila s kapelou na obchůzku do vsi. Po třetí hodině odpoledne pak začala ochutnávka vrboveckých vín. „Posvícení se vydařilo, nebylo ta velké vedro jako jindy, přišlo hodně lidí a dobře se bavili. Nakonec jsme trochu zmokli, ale to už nikomu náladu nepokazilo,“ dodal starosta.

Kulaté výročí 880 let první písemné zmínky o obci slavili v sobotu lidé ve Vrbovci.
Vrbovečtí slavili výročí. 880 let od první zmínky

Jen mája, kterou na začátku posvícení Vrbovečtí postavili, letos moc dlouho nevydržela. „Letos byla hodně vysoká a proto i důkladně usazená, ale nakonec to nestačilo. Silný vítr s ní natolik hnul, že jsme hned pondělí ráno raději volali hasiče, aby ji rozřezali,“ popsal netradiční závěr posvícení Písař.

Další tradiční slavnost už ve Vrbovci chystají. „Doufáme, že do té doby nenastanou zase nějaká úřední omezení, ale pokud tomu nebude nic bránit, plánujeme letos opět v sobotu 31. října naše tradiční posvícení s připomínkou vinařských zvyků, vystoupením Spolku přátel Hroznové kozy a otevřenými sklepy,“ dodal starosta Písař. (red)