Brouk rus domácí (latinsky Blattella germanica) je druh hmyzu patřící mezi šváby. Upřednostňuje vlhko a teplo. Chladným místům se vyhýbá, proto si hledá útočiště v lidských domovech, kde má navíc dostatek úkrytů i potravy. Žije ve škvírách, za potrubím, za nábytkem, u lišt a na podobných těžko dostupných místech.

Jakmile se setmí, vyleze hledat potravu. Žere prakticky všechno možné – od zbytků potravin, až po papír a nepohrdne ani odloupnutou lidskou kůží. A navíc přenáší závažné nemoci.


Nahrává se anketa ...

Kde se rus domácí vzal v Česku

„V případě rusa domácího se jedná se o nejhojnějšího švábovitého brouka střední Evropy. Pravděpodobně pochází z jižní Asie, do Evropy byl zavlečen nejpozději v 18. století, odkud pronikl do celého světa,“ jak na základě dostupných údajů mohl konstatovat ve své studii Globální rozšíření brouka Blattella germanica tým vědce Qiana Tanga z Národní univerzity v Singapuru.

Jak vypadá rus domácí:

| Video: Youtube

„Objevuje se zejména v bytových domech a dalších místech, kde žijí lidé a vyskytuje se jídlo. V oblibě má opravdu  různá místa včetně restaurací, obchodů s potravinami, hotelů, nemocnic a dalších zdravotnických zařízení,“ popsal ve své studii vědecký tým, který vedl entomolog Ameya D. Gondhalekar z Purdue University.

Jak rusa domácího bezpečně poznat

Jak popsala například Veterinární univerzita v Brně, dospělec rusa domácího je zřetelně menší než klasický šváb. Jeho tělo měří asi 12 milimetrů. Dále ho lze poznat podle toho, že …

  • Dospělci jsou žlutavě až světle hnědí s rovnoběžnými podélnými černými pásky na štítu. Samec je světlejší a štíhlejší než samice, zadeček má špičatější.
  • Samci i samičky mají oba páry křídel plně vyvinuty, první pár je kožovitý a druhý blanitý.
  • Maximální délku života mají 6 měsíců, v laboratorních podmínkách až 1 rok.

Rus domácí v akci:

Jak poznat, že váš domov rus domácí napadl

Přestože rusa domácího nemusíte doma vůbec na vlastní spatřit, obvykle jeho přítomnost prozradí charakteristické stopy.

„Přítomnost rusa lze poznat podle jejich trusu, který vypadá podobně jako pepř či zrnka mleté kávy. Dále je v místnostech cítit zatuchlý zápach, který rusové vydávají. A dále lze najít malá vajíčka či jejich zbytky. To je důkaz, že se právě rozmnožují,“ popsal web Forbes.

V čem je rus domácí nebezpečný

Rus domácí žije výhradně v lidském prostředí. I díky tomu jde o pro člověka velmi nežádoucího až nebezpečného tvora.

„Ohrožuje lidské zdraví tím, že produkuje alergeny vyvolávajících astma. Dále přenáší patogenní mikroby odolné vůči řadě druhů antibiotik a obecně přispívá k nezdravému vnitřnímu prostředí,“ uvedl ve své studii zveřejněné na webu Nature vědecký tým v čele s Mashou Fardisi z americké Purdue University ve West Laffayete.

Obyvatele napadené domácnosti může mimo jiné nakazit těmito nemocemi:

  • Salmonelóza
  • Úplavice
  • Tyfus i paratyfus
  • Kožní i plicní forma antraxu
  • Hepatitida
  • Tuberkolóza

„Kromě toho mohou švábi včetně rusa domácího způsobit psychický stres a stigma u lidí žijících v zamořených lokalitách,“ uvedl entomolog Ameya D. Gondhalekar.

Jak se rusa domácího zbavit

Zbavit se rusa domácího zbavit není úplně snadné a vždy záleží na tom, jak je daná domácnost či dům promořena. Pokud jde o velké zamoření, že nejlepší zavolat deratizátora. V případě teprve počínajícího průšvihu lze pořídit nejrůznější přípravky proti škodlivému hmyzu.

Po aplikaci přípravků je důležité domácnost opravdu prozkoumat, zda nezůstali někde přeživší jedinci. Stačí jich opravdu jen několik, aby se znovu přemnožili. Je tak nezbytné zkontrolovat a vysát nejrůznější štěrbiny a projít i místa, kde se uchovávají potraviny. Důležité je rovněž utěsnit místa, kudy by se rus domácí mohl vrátit například ze sousedního, rusy napadeného bytu, píše se v zahraničních článcích a studiích.