Kalendář pro čistší domov je způsobem, jak se držet plánu čištění věcí, na které je snadné zapomenout. Vyhnete se tak otravnému mnohahodinovému úklidu a vyklízení nahromaděných věcí, ke kterému by vás okolnosti stejně jednou donutily. Co je tedy nutné dělat denně a co stačí v intervalu týden, měsíc a rok?

Víte, jak často byste měli luxovat, mýt okna, měnit povlečení, nebo prát záclony? Udělejme si základní přehled. Pak už je zcela na vás, jestli přidáte na intenzitě úklidu ať už proto, že máte vyšší nároky na čistotu a hygienu nebo třeba proto, že to vyžaduje přítomnost vašich chlupatých a občas zablácených mazlíčků.

Častější úklid je třeba, i pokud je v domácnosti někdo nemocný.

Týdenní úklid domu:

| Video: Youtube

Co uklízet denně

Pracovní plochu kuchyňské linky musíte čistit každý den. Protože přichází do styku s nejrůznějšími potravinami, musíte zabránit, aby se nestala živnou půdou pro bakterie. Pozornost přitom věnujte i dřezu včetně baterie.

Umyjte nádobí, ať už ručně nebo s pomocí myčky, a otřete varnou desku.

Zameťte podlahu a také po každém použití vypláchněte umyvadlo, a opláchněte vanu nebo sprchu.

Co uklízet týdně

Místa častého dotyku

Každý týden by se rozhodně měla čistit místa, kterých se často dotýkáme. Zakladatelka firmy na úklid a organizaci domácnosti Shantae Duckworth uvádí, že by se měla každý týden čistit místa jako jsou kliky, vodovodní baterie, desky spínačů světel, klávesnice počítače a dálkové ovladače.

„Jsou to místa, kterých se často dotýká více lidí v domě a snadno se na nich hromadí choroboplodné zárodky. Každý týden je proto otírejte, abyste se ujistili, že se na nich není prach, nejsou špinavé a ulepené. Týdenní čištění těchto míst minimalizuje riziko šíření nemocí a pomůže vám udržet doma zdravější životní prostředí,“ dodává Shantae Duckworth.

Zapomenout byste přitom neměli ani na svůj mobilní telefon.


Nahrává se anketa ...

Místa na odkládání věcí

Jednou týdně se zaměřte také na místa, kde se mohou odkládat a hromadit věci. Stačí čtvrt hodinky, kdy se zaměříte na úložné prostory v předsíni, místo na odkládání pošty, úložný prostor na boty a také na kuchyňskou a koupelnovou desku. Ukliďte věci, které tu nemusí být a setřete prach a špínu.

Velký úklid aneb dá se pak něco dělat?

„V koupelně vždy po použití uložte všechny toaletní potřeby do skříněk nebo zásuvek. Na věci, které máte na pracovní desce, použijte košíčky nebo podnosy,“ píše jak na to, aby se na desce věci zbytečně nehromadily, web It´s my favorite day, který radí lidem, jak si zjednodušit domácí práce i život.

Podlahy

Místa, kterými všichni procházejí, je třeba alespoň jednou týdně vytřít. Patří sem vchod, chodby, kuchyň i koupelna.

Pokud máte psa, budete muset podlahu zejména na podzim a v zimě asi vytírat častěji, abyste se zbavili otisků zablácených tlapek. Nutné je také utřít prach.

Důkladně umýt a vydezinfikovat musíte i WC.

Ložní prádlo a ručníky

Jeden den v týdnu je dobré si vyhradit na praní. Dobré je kromě oblečení vyprat také veškeré prádlo, které denně používáte.

Týká se to ručníků, osušek, utěrek, ale i ložního prádla. „Můžete tak předejít alergiím a udržet bakterie na uzdě,“ uvádí web Real simple zaměřený na životní styl.

„Pokud spíte sami, dodržujete osobní hygienu, nemáte domácí mazlíčky a žijete v bytě se stálou teplotou, zřejmě postačí, když si budete měnit povlečení každé dva týdny,“ uvádí zdravotnický web Cleveland Clinic. Jinak je však potřeba měnit povlečení každý týden.

Co uklízet měsíčně

Spotřebiče

I když ze svých spotřebičů pravidelně otíráte nečistoty a případně otisky prstů, jednou za měsíc je potřeba důkladné čištění.

„Spotřebiče, jako jsou trouby, mikrovlnky a chladničky, mohou časem hromadit špínu a pachy. Měsíční čištění zabraňuje usazování nečistot, zajišťuje optimální výkon a prodlužuje životnost vašich spotřebičů,“ vysvětluje Shantae Duckworth. Vyčistit je třeba také vnitřek vaší lednice. Dobře na to funguje například voda s octem.

Víkendový úklid:

| Video: Youtube

Zkontrolujte přitom, jestli v ní nemáte něco, co už kvůli prošlému datu expirace nepatří spíš do popelnice. A samozřejmě pokud se vám v lednici něco vylije nebo objevíte cosi shnilého, umyjte vše hned. Zabráníte tak vzniku plísní, bakterií a nepříjemného zápachu.

Zkontrolujte při té příležitosti také vaši spíž. Mnoho z nás tam má potraviny s prošlou dobou trvanlivosti zastrčené do regálů, aniž bychom si to uvědomovali.

Skříně

Každý měsíc byste také měli projít obsah svých skříní, kam se občas věci odkládají narychlo s tím, že se k jejich uspořádání vrátíme. Věci, které už nepotřebujete nebo nechcete prodejte nebo někomu darujte, ty rozbité vyhoďte. Zabráníte tak zbytečnému hromadění a přehledně uspořádaný šatník vám navíc každé ráno ušetří čas.

Co stačí uklízet jen několikrát ročně

Mytí oken

Interval několikrát za rok se týká také velmi nepopulární aktivity, kterou je mytí oken. Někdo je myje každé tři měsíce, pro někoho bohatě stačí dvakrát za rok.

Záclony a závěsy

Praní záclon stačí dělat třikrát, čtyřikrát do roka. Pomůže vám pravidelná údržba bytu, díky které se na záclonách nebude tolik prachu a nečistot usazovat, takže potřebu praní záclon snížíte na minimum. Současně tím prodloužíte jejich životnost. Praní záclon se provádí častěji, pokud máte doma alergika, nebo pokud jsou v domě kuřáci.

„Cigaretový kouř je jednou z největších hrozeb pro sněhově bílou barvu záclon,“ upozorňuje web Treehouse zaměřený na dům a zahradu.

Zatímco záclony se perou trochu častěji, závěsům stačí, když je dáte do pračky jednou, maximálně dvakrát do roka. „Vrátíte jim vitalitu, vůni a celý interiér se krásně oživí. Častým praním byste tkaniny poničili a závěsy by rozhodně nevypadaly tak dobře,“ uvádí iReceptář.

Matrace a koberce

Minimálně jednou ročně byste měli svoji pozornost zaměřit na čištění matrace, kde se může hromadit prach nebo drobky.

„Vysávat a čistit matrace byste měli alespoň jednou ročně, aby se předešlo problémům s alergiemi a zabránilo se potenciálnímu přilákání nežádoucího hmyzu,“ doporučuje Shantae Duckworth. Pokud má matrace snímatelný povlak, vyperte ho v pračce alespoň na padesát stupňů.

Tipy nejen na podzimní úklid:

Vyčistit koberce opravdu do hloubky tepovačem nebo parním čističem na koberce, se doporučuje alespoň jednou ročně, i když koberce v průběhu roku běžně vysáváte. A totéž platí i o čalouněném nábytku. Roztoči, viry a bakterie tak nebudou mít žádnou šanci.

Vpusťte světlo

Jednou ročně si vezměte do parády i žárovky a stínidla lamp. „Nános prachu nebude malý a uvidíte, že najednou světla přibude. Pozornost věnujte i předokenním žaluziím nebo venkovním oknům,“ radí iReceptář.

Týdenní úklid celého bytu za tři hodiny:

| Video: Youtube

HVAC systémy

Měřiče, vodoměry a automatizované systémy propojující topení, větrání a klimatizaci je třeba zbavit prachu a vyměnit filtry, aby mohly další rok fungovat bez problémů na maximální výkon.

Vyčištění okapů

Pokud bydlíte v rodinném domě, myslete také na čištění okapů. Každoroční čištění od listí a nepořádku zabraňuje ucpávání a zajišťuje řádné odvádění vody. Pozornost a očistu si zaslouží i zahradní nábytek.