Smuteční průvod a velký závěrečný koncert uzavřel v neděli večer pátý ročník Hudebního festivalu Znojmo. Organizátoři v prvním hodnocení vyjádřili velkou spokojenost.

„Zatímco jiné festivaly přišly letos třeba i o třetinu diváků, nám se podařilo dosáhnout prakticky stejného výsledku jako loni. Už to je velký úspěch,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík. Jak dodal, letošní ročník nabídl také dosud nejvydařenější dramaturgii.
„Rozhodující bylo, že celkově byla velmi dobře sestavená. Jednotlivé dílky výborně zapadly na své místo a společně přispěly k velmi podařenému ročníku,“ dodal Ludvík.

Znojemské slavnosti hudby nabídly letos v sedmnácti dnech devatenáct koncertů. „Počet účinkujících dosáhl letos šesti set. Diváků bylo podobně jako loni patnáct tisíc. Při ochutnávkách vín sedmnácti festivalových vinařů vypili hosté třináct set lahví vína,“ doplnila mluvčí festivalu Petra Klobasová.

Dobrý výsledek a ohlas sklidily dvě z výrazných novinek programu. K mimoznojemským koncertům letos poprvé přibyla vystoupení na zámcích v Uherčicích a Moravském Krumlově.

„Byl to výborný nápad, který přinesl až neočekávaný ohlas. Mezi obrazy Slovanské epopeje se na koncertu sešlo na tři sta diváků, tolik jsme na žádné jiné hudební akci nezaznamenali,“ pochvaloval si výsledek starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. S velkou radostí a zadostiučiněním podle svých slov kvitoval i to, že organizátoři koncert pojali jako podporu zachování Slovanské epopeje v Krumlově.

Recitál Pavlíny Senic v banketním sále zdevastovaného uherčického zámku doprovodila dražba vín, která vynesla sto devět tisíc korun. „Výsledná suma mě naprosto překvapila. Ani ve snu jsem s ní nepočítala. V nejrůžovějších představách jsem odhadovala tak pětačtyřicet tisíc, a to jsem si říkala, že je to opravdu velká částka,“ uvedla už krátce po dražbě kastelánka Eva Štěpánová. Výnos pomůže získat pro banketní sál dvě opravená okna.

„Jádro festivalového programu zůstane i pro příští roky znojemské. Přesto už máme vybraná místa, kam se chceme dál vracet i mimo Znojmo. Zejména na Vranov, do Krumlova a do Uherčic,“ řekl Ludvík.

Pořadatele potěšilo, že jejich záměry přitáhnout pozornost k poničeným Uherčicím a podpořit Krumlov, vyšly. „Výsledek uherčické dražby nás velmi překvapil, jsme rádi, že jsme pomohli a také zámek zviditelnili,“ dodal prezident festivalu.

K uměleckým vrcholům letošního ročníku, podle jeho hodnocení, patřila festivalová opera a závěrečné oratorium Stvoření.
„Opera byla opět o stupínek náročnější a vydařenější a Stvoření je jedno z vůbec nejhezčích děl, které byly ve Znojmě provedeny. Byl to také zatím největší festivalový projekt,“ shrnul Ludvík.

Pro příští rok mají pořadatelé rozpracované nejméně dvě varianty programu. S ohledem na to, jak velký rozpočet si v ekonomicky nejistém čase bude festival moci dovolit.

„V každém případě se zaměříme na dílo Henry Purcella a Georga Fridricha Händela, i na kulturu a prostředí anglického barokního dvora,“ naznačil prezident hudebního festivalu.

Jak dodal, předběžným mottem šestého ročníku Hudebního festivalu Znojmo bude „Číše vína s anglickou královnou.“