Beethovenovu Sonatinu na klavír zahrála například pětiletá Marie Viola Mojzešová. S nástrojem pracuje už od svých tří let. I ve svém útlém věku je držitelkou řady juniorských cen.

„Ke klavíru se dostala naprosto přirozeně, na hodinách své sestry,“ řekla matka mladé umělkyně Helena Mojzešová. Na včerejším koncertu vystoupili i starší bratr a sestra Violy. Pětiletá hudebnice cvičí denně nejméně hodinu a hudba ji podle matky baví. Kromě Beethovena ráda hraje například Čajkovského. Čas ji zbývá ale i na typicky dětské radovánky. Jízdu na kole nebo řádění ve vodě.

Znojmo na koncertě malých géniů zastupoval čtrnáctiletý Marek Weiss. Ke klavíru sice poprvé usedl „až“ v šesti letech. Tedy v době, kdy Viola Mojzešová bude mít už za sebou řadu vystoupení. Kromě klavíru ale nyní zvládá i příčnou flétnu. Svým provedením Mozartovy skladby o tom v pondělí přesvědčil znojemské posluchače.

K hudbě ho přivedl otec, který je velkým fanouškem klasiky. Čtrnáctiletý mladík se ale už poohlíží i po dalších stylech. „Mám rád i alternativní hudbu, teď například hodně poslouchám Jethro Tull,“ řekl Weiss. Zda se vydá ve stopách britských hvězd šedesátých let zatím neví. „Ještě nejsem rozhodnutý. Hudbě se zatím nechci věnovat profesionálně. Chci ji mít jako koníček. Vše se ale může změnit,“ soudí mladý muž, který za sebou má i úspěšné umístnění v krajské hudební soutěži.

ÚTERNÍ PROGRAM FESTIVALU

12:00 Věžní hudba

Radniční věž
Znojemské žestě – polední fanfáry městu pro dobrou chuť

19:00 Koncert znojemských hudebníků

Althanský palác
Znojemští profesionálové i amatéři vzdávají holt velkému mistrovi.
housle – Jiří Pospíchal
klavír – Petra Besa-Pospíšilová

22:00 Věžní hudba

Radniční věž
Znojemské žestě – večerní fanfáry městu na dobrou noc