"Je to důkaz, že znojemský festival se již stává uznávanou hudební a společenskou záležitostí. Letos už spíše řešíme, aby se návštěvníci vůbec vešli na nádvoří a do sálů, kde koncerty probíhají," řekl novinářům prezident festivalu Jiří Ludvík.

Zahajovací koncert, kde zazněla slavná Beethovenova Osudová, vyslechla tisícovka lidí. Pondělní koncert talentovaných dětských interpretů pořadatelé přesunuli z Císařského sálu hradu na nádvoří Jihomoravského muzea, protože zájem návštěvníků trojnásobně přesáhl očekávání. Na nádvoří muzea dnes oproti původním plánům zahraje i populární houslista Pavel Šporcl.

V programu festivalu, který vstoupil do své druhé půle, jsou další zajímavé položky. Netradiční podání známých skladeb slibuje sobotní vystoupení Jazz Beethoven. Kvarteto ve složení Josef Fečo, Radoslav Tariška, Ondrej Krajňák a Marián Ševčík bude improvizovat na klasická témata. Přehlídka v neděli vyvrcholí ohňovým průvodem ulicemi a ukončí ji nejslavnější Beethovenovo duchovní dílo, Missa Solemnis, kterou v kostele svatého Mikuláše provedou sólisté v doprovodu Pražského filharmonického sboru a zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů.

První ročník festivalu byl věnován Bachovi a Händelovi, loni dramaturgie zohlednila Mozartovo výročí. S přehlídkou je spojeno i víno, jehož se prý letos vypijí asi 3000 litrů. Podtitul festivalu zní Ludwig wein Beethoven.