"Je to forma poděkování za patronát nad festivalem. Víno daruje kde kdo. My jsme se rozhodli po vás pojmenovat část vinice," řekl starosta Znojma Petr Nezveda.

Plánovaný vinohrad by měl vzniknout v lokalitě Karolininých sadů v prostoru takzvané Rajské zahrady. Pěstovat by se zde měly tři odrůdy vinné révy. Součástí projektu je i zřízení infocentra. Příštích dvacet pět let bude vinici spravovat společnost Lahofer.

"Je to dojemné. Čekal bych cokoliv, ale terasu? To jsem zvědavý, co dostanu příští rok," řekl s úsměvem houslista. Díky tomuto daru ho bude možné ve Znojmě vidět častěji. "Přijedu na sázení, sklízení i burčák," slíbil muzikant.

Kdy se tak ale stane není jisté. „Město zatím jedná o konečné podobě vinice s památkáři. Kdy bude připravená k sázení vinné révy tak zatím nevíme,“ řekla mluvčí města Denisa Šipošová. Radnice původně počítala s výsadbou na začátku tohoto roku.

Karolininy sady leží na prudkém a slunném svahu pod znojemským hradem a kostelem sv. Mikuláše. Nabízejí dobrý výhled na město a lidé je často využívají k procházkám či relaxaci. Rekonstrukce parku se stala třetí nejlepší ekologickou stavbou v Jihomoravském kraji v roce 2006. Podle historických pramenů byly vinice na místě nynějších sadů od středověku až do 19. století, kdy tehdejší radní rozhodli o jejich zrušení.

MONIKA CHODĚROVÁ, DAVID GROSSMANN