Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojmo čeká ohňový koncert

Znojmo (SOBOTNÍ A NEDĚLNÍ PROGRAM UVNITŘ) - Zacpané londýnské ulice a hořící podium s orchestrem byly, v polovině osmnáctého století, kulisou prvního veřejného představení Hudby ke královskému ohňostroji Georga Friedricha Händela. V sobotu skladbu na nádvoří znojemského hradu uslyší, v podání zlínské filharmonie, i znojemské publikum. Taktovky se ujme umělecký šéf festivalu Roman Válek.

12.7.2008
SDÍLEJ:

Průvod festivalovým městem.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

„Na program zahajovacího koncertu jsme záměrně vybrali Musorgského a Händla. Symfonický orchestr venku vyžaduje nějaký zábavný kus, který je trochu určený k hraní pod širým nebem a zároveň vhodný pro festivalové publiku. Těžko bychom mohli hrát Mahlerovu symfonii nebo nějaké tklivé romantické kusy,“ řekl Válek.

Posluchači se tak v sobotu mohou těšit na Händelovu hudbu, která se stala přímo prototypem radostné hudby k lidové slavnosti. Organizátoři festivalu se ji rozhodli po londýnském vzoru spojit s ohňovou show.

Navíc má tato symfonie pro české posluchače i další význam. Britský král Jiří II. ji nechal složit a zahrát po uzavření mírové dohody s Habsburky.

Skončila tak osmiletá vleklá válka o nástupnictví na rakouský trůn.

Ještě předtím zazní na nádvoří znojemského hradu tóny ruského skladatele a klavíristy Modesta Petroviče Musorgskeho.

Organizátoři festivalu pro posluchače připravili Obrázky z výstavy v instrumentálním přepracování Maurice Ravela. Ke klavírním kompozicím inspirovaly skladatele obrazy jeho přítele, malíře a architekta Viktora Hartmanna. Většina prací, kterými se Musorgkij inspiroval, se ale nedochovala.

Uklidnění nabídne nedělní večer. Na programu festivalu bude cembalový koncert ve znojemském Státním okresním archivu na Divišově náměstí.

„Je to milá a nekomplikovaná hudba. Vivaldi pro cembalo sólové skladby nenapsal. Některé jeho houslové koncerty přepsal pro můj nástroj Bach. Jeden z nich zahraji na svém recitálu,“ řekla cembalistka Monika Knoblochová.

Program na sobotu:
11:00 Setkání festivalů na Heiligersteinu
Festival Retz a Hudební festival Znojmo se potkávají při Cimbálové muzice Antonína Stehlíka a sklence dobrého vína společně se starosty měst Retz a Znojmo.
12:00 Věžní hudba z radniční věže, Fanfáry městu na dobrou chuť
20:00 Symfonické obrazy,nádvoří Znojemského hradu, v případě deště jízdárna Louckého kláštera, Slavnostní zahajovací koncert
Modest Petrovič Musorgskij – Obrázky z výstavy (instrumentace M. Ravel)
Georg Friedrich Haendel – Hudba ke královskému ohňostroji- spojeno s ohňovým představením
Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Dirigent – Roman Válek
22:00 Věžní hudba z radniční věže, Fanfáry městu na dobrou noc

Program na neděli:

12:00 Věžní hudbaz radniční věže, Fanfáry městu na dobrou chuť
19:00 Archivní koncert,Státní okresní archiv Znojmo, Divišovo náměstí, v případě deště Kapucínský kostel, Masarykovo náměstí
Monika Knoblochová - cembalo, Jiří Bárta - violoncello
22:00 Věžní hudbaz radniční věže, Fanfáry městu na dobrou noc
Válek: Händel je jako velký rockový koncert

Velkou podívanou slibuje dirigent zahajovacího koncertu Roman Válek. Händelovu hudbu chce propojit s živou ohňovou show. Zážitek se podle něj bude rovnat rockovému koncertu.

Proč jste pro zahajovací koncert zvolili právě Musorgského a Händela?
Skladby barokního charakteru pro symfonický orchestr od Vivaldiho neexistují. Volba musela padnout na jiného skladatele. Chtěli jsme, aby festival otevřel velký koncert a Händel se k tomu Hudbou ke královskému ohňostroji výborně hodí. Oba se navíc teoreticky mohli potkat. Ohňostrůjčí hudba splňuje také bezezbytku všechny požadavky na provedení v otevřeném prostoru. Je velmi barevná a krásná. Ve své době byla hrána dvěma sty hudebníky pro dvacet tisíc lidí. V dnešní době se dá přirovnat k rockovým koncertům.

Jak bude vypadat propojení hudby a ohňostroje?
Ohňostroj by měl orámovat hudbu ve stylu sluchového a zvukového dialogu. Hudba k ohňostroji má několik rytmicky silných částí, kde se ohňostroj přímo předpokládá. Je tu tak příležitost pro nádherné ohňové efekty. Ta hudba sama o sobě je jakýmsi ohňostrojem. Má ale také něžnější místa.

Musorgského cyklus se jmenuje Obrázky z výstavy. Jak vznikal? Co znamená?
Obrázky z výstavy jsou skvělá skladba, která má navíc barokní princip. Popisuje návštěvu Ermitáže. Pod dojmem Hartmannových obrazů byl vytvořen popis prací, které na skladatele udělaly dojem.

V čem spočívá barokní princip skladby?
V baroku mluvíme o takzvané afektové teorii. Snažíme se znázornit radost, smutek, veselí a na podobném principu jsou postaveny i Kartinky. Je tam dětské pískoviště, tanec nevylíhnutých kuřátek, Baba Jaga na kuří noze a řada dalších obrazů. Lidé se budou divit, co lze hudbou všechno vykreslit.

Autor: David Grossmann

12.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení