Princezna Dorilla miluje pastýře Elmira. Na něj si dělá zálusk intrikářka Eudamie. Pro ni už však ztratil srdce pastýř Filindo. Bůh Apollón v přestrojení se zase zakoukal do Dorilly. Takto se spolu s drakem a Vivaldiho hudbou do Znojma po dvou letech vrací živá opera. Projekt Dorilla in Tempe je ale unikátní i v českém kontextu.

„Je to vlastně pohádka o Bajajovi s drakem, královskou dcerou, která miluje vesnického chasníka, i králem, který musí dceru obětovat, aby zachránil své království. Hlavním hybatelem je bůh Apollón, který se zase snaží získat pozemskou krásku. Samozřejmě nemohou chybět další milenecké peripetie,“ řekl dirigent a umělecký ředitel festivalu Roman Válek.

Projekt opery je unikátní hned z několika důvodů. Vivaldiho opera se do Česka vrací po téměř třech stovkách letech. Na jeho realizaci se podílel mezinárodní tým získaný na konkurzech i na Slovensku a v Polsku. Je to zároveň nejdražší a největší projekt letošního festivalu. Produkce premiéry stála zhruba milion korun.

Není to ale jen podívaná pro hudební fajnšmekry. „Dorilla je zajímavá svým čitelným příběhem a také zvukovou podobností se Čtvero ročními dobami. Okamžitě to naváže kontakt s publikem. Hned první takty je vtáhnou do úžasné atmosféry,“ řekl Válek.

Na přípravě znojemské opery se podílel i jeden z uznávaných českých operních režisérů Jiří Nekvasil. Scénu zase připravil současný ředitel Národního divadla v Brně Daniel Dvořák.

„Snažili jsme se spojit autentickou barokní gestiku s prvky moderního divadla, modernímu pohybu a tance jako je například hip hop nebo break dance. Je to zábavné vyprávění, které si hraje s atributy barokního divadla. Využívá tak různé efekty jako je například drak, oheň a podobně,“ řekl Nekvasil.

Ve Znojmě se bude opera hrát celkem pětkrát. Publikum se může těšit na třicetičlenný orchestr, šestnáctičlenný sbor a šest sólistů.

FESTIVALOVY PROGRAM NA SOBOTU

12:00 Věžní hudba
z radniční věže
Fanfáry městu na dobrou chuť

21:00 Premiéra opery Antonia Vivaldiho Dorilla in Tempe (RV 709),
nádvoří Jihomoravského muzea
V jedinečném provedení špičkových (našich i zahraničních) interpretů v jedinečném prostoru rajského dvora bývalého minoritského kláštera.
Roman Válek - dirigent
Jiří Nekvasil - režie
Daniel Dvořák - scéna
Anna Mikolajczyk /Lívia Vénosová - Dorilla
Jaroslav Březina - Elmiro
Roman Janál -Admeto
Jakub Burzyński - Nomio
Kamila Ševčíková - Eudamia
Tomáš Kořínek - Filindo
The Czech Ensamble Baroque Orchestra & Choir
(orchestr složen ze špičkových hudebníků hrajících na repliky dobových nástrojů)
Elen Machová - koncertní mistr
Monika Knoblochová - cembalo
Tereza Válková - sbormistr

22:00 Věžní hudba z radniční věže
Fanfáry městu na dobrou noc