„Poprvé si zahraji s barokním orchestrem. S ansámblem, který hraje v takzvané dobové interpretaci. To je samo o sobě zajímavé. Pro mě je to o to těžší, že budu muset své housle naladit jinak než jsem zvyklý. V baroku se hrálo o půl tónu níž,“ řekl houslový mistr Šporcl.

Jen těžko by se v repertoáru klasické hudby hledal obehranější kus. Čtvero ročních dob bylo ale ve své době revoluční dílo.

Vivaldi v něm uplatnil, ve čtvrtině osmnáctého století, originální aranžmá sólových houslí, smyčcového kvarteta a takzvaného bassa continua. Jeho skladby věnované jaru, létu, podzimu a zimě tak pomohly vytvořit novou formu koncertů.

„Hudba je překrásná. Naše společná interpretace bude zajímavá a rozhodně bude stát za to,“ řekl Šporcl, který nedávno vydal moderní nahrávku slavného Vivaldiho díla.

„Sám se snažím hrát v rámci možností barokně. Na druhou stranu si budu stále držet svůj interpretační styl. Budeme se snažit, aby to bylo přesvědčivé, byť ne třeba stoprocentně autentické,“ dodal Šporcl.

Koncert, který patří k perlám festivalu, budou moci návštěvníci přehlídky slyšet na Znojemsku hned třikrát.

Pavel Šporlc navštíví i redakci Znojemského deník. V úterý od 13:00 mu budete moci položit jakoukoli otázku v online rozhovoru. Najdete ho na stránce: www.znojemskydenik.cz/sporcl

Videa, fotogalerie a zpravodajství z festivalu naleznete zde
PROGRAM NA PONDĚLÍ

12:00 Věžní hudba z radniční věže
Fanfáry městu na dobrou chuť
19:00 Čtvero ročních dob Pavla Šporcla, Althanský palác, v případě deště kostel v Louce
Pavel Šporcl společně s Czech Ensemble Baroque hrají světoznámé dílo Antonia Vivaldiho.
21:30 Italská noc v Domě umění, nádvoří Domu umění
-verše a hudba v arkádách
Petra a Aleš Rypanovi – hoboje, Štěpánka Hájková cembalo
Vypráví Markéta Potužáková a Přemysl Rut
22:00 Věžní hudba z radniční věže
Fanfáry městu na dobrou noc