Jenže hned v prvním utkání nového ročníku na domácím trávníku Znojmo muselo kousat ztrátu bodů. „S Varnsdorfem jsme měli držení míče přes sedmdesát procent, ale udělali jsme chybu a soupeř bral remízu,“ zavzpomínal znojemský obránce Tomáš Cihlář na duel, který skončil 1:1.

Nevinná ztráta bodů, začátek sezony, nic se neděje, řeklo se. Jenže v podobném duchu se odehrál i zbytek podzimu. „Nedá se hodnotit dobře. Když si vezmu některé zápasy, které se nám herně vydařily a soupeře jsme přehrávali, jenže jsme třeba o gól prohráli… pak jsme měli duely, v nichž jsme herně propadli a nic si nezasloužili. Do třetí kategorie patří utkání se štěstím, kdy jsme přežili šance soupeře, z ojedinělých příležitostí jsme udeřili a získali body,“ sumarizoval kapitán Znojma Cihlář první polovinu sezony druhé ligy.

Svěřenci trenéra Leoše Kalvody bohatým brali a chudým rozdávali. „Když jsme se střetli s mančafty z první pětky tabulky, tak jsme s nimi hráli vyrovnané partie a dokázali je i porazit. Sice jsme měli štěstí, ale to k fotbalu patří. Jenže pak, když si vzpomenu na domácí zápas s Prostějovem, který jsme pustili do jediné šance, tu proměnil a vyhrál u nás, tak jde o velkou ztrátu,“ neskrýval zklamání jedenatřicetiletý bek.

Statistiky ZnojmaZápasy: 16
Výhry: 4
Remízy: 4
Prohry: 8
Vstřelené góly: 20
Obdržené góly: 23
Nejlepší střelec: 6 gólů – Jakub Teplý
Nejvíc odehraných zápasů: 16 – Jakub Teplý
Nejvíc odehraných minut: 1350 minut – Tomáš Cihlář, David Helísek, Mahamadou Dramé


Podzim Znojmo zakončilo slibně. Vítkovice na jejich stadionu vyprovodilo po drtivém skalpu 6:0. Naposledy bralo bod za domácí remízu 0:0 s Hradcem Králové. To jsou výsledky, od kterých se dá odrazit.

Především se pak Znojemským bude v zimě dýchat trochu lépe. „Jenže my jsme se chtěli odrazit od každého nevydařeného zápasu. Řekli jsme si, že fotbal hrát umíme, vyvarujeme se chyb, což jsme samozřejmě neudělali. Na duel s Vítkovicemi se určitě dá navázat, ale zase se výsledek nesmí přeceňovat. Ano, dali jsme šest branek, jim nevyšlo nic a nám vše. Výhra dobrá, zasloužená, povzbudivá, přesto jde jen o malou náplast za podzim,“ zůstal nohama na zemi znojemský rodák.

Pozitiv málo. Negativ hodně. Třeba domácí bilance, kterou má Znojmo nejhorší v soutěži. Z devíti zápasů vyhrálo před svými fanoušky pouze dva, k tomu přidalo dvě remízy a pět porážek. „Každý tým se spoléhá na domácí prostředí, kde je silný, což se nám na podzim vůbec nedařilo. Nedovedu si vysvětlit, čím to bylo. Hráli jsme v nervozitě, dělali zbytečné školácké chyby a soupeř nás trestal. Stačil jim mnohdy i špatný centr, který se u nás ve vápně blbě odrazil a okamžitě smrděl gólem. My si naopak moc šancí nevytvořili. Prezentovali jsme se zdlouhavou rozehrávkou, než jsme nacentrovali, tak to dlouho trvalo,“ hledal Cihlář příčiny nezdarů na vlastním stadionu.

Nevydařený podzim zakončený třináctou příčkou z šestnácti mužstev v tabulce už zná první oběti. Kádr Znojma opouští Jan Ambrozek a Jan Šulc, kterým vedení klubu ukončila hostování, která původně platila do konce sezony. „Mysleli jsme, že v Šulcovi najdeme dravého záložníka, ale dravost se ztratila,“ vysvětlil znojemský prezident Jan Tunka pro klubový web. Budoucnost trenéra Kalvody nekomentoval.

Naopak se vyjádřil ohledně posílení kádru do jarní části. „V hledáčku máme několik hráčů. Je to otázka hlavního trenéra a sportovního ředitele, aby se na to podívali po fotbalové stránce. Já obstarávám ekonomickou situaci, ale měl by přijít stoper, dva záložníci a jeden útočník,“ dodal Tunka.