V podstatě se dá říct, že teď mají situaci ve svých rukách. Výhoda spočívá v tom, že Brno má do konce sezony ještě domácí duel s momentálně třetím Hradcem Králové. „Za sebe říkám, že tabulku skoro nesleduji. Máme před sebou jasný úkol. Vyhrávat. Ostatní výsledky nám můžou přihrát, nebo nemusí. Rozhoduje ale to, jak zvládáme my naše zápasy,“ poznamenal brněnský kouč Pavel Šustr.

Další tři body leží na trávníku stadionu v Srbské ulici dnes, kdy Zbrojovka přivítá v tuhé bitvě Pardubice. „Dlouhodobě hrají ve druhé lize dobrý fotbal. Jejich hráči jsou takzvaně omlácení a prezentují se ofenzivním stylem. Určitě to není soupeř, o kterém bych řekl, že ho sfoukneme jako nic,“ pravil Šustr na adresu soka, jenž je v tabulce sedmý se ztrátou bodu na Brno.

To v minulém kole vyhrálo s Táborskem 2:1. Jenomže předtím bralo jen bod za bez-brankovou domácí remízu s Ústím nad Labem. „Kdo ten duel viděl, byl svědkem naší jasné převahy. Hráli jsme líp, vytvořili jsme si hodně šancí. Bohužel jsme je nepřetavili v gólovou produkci,“ vrátil se Šustr k poslednímu souboji před vlastními fanoušky.

Totožný výkon by ocenil i proti Pardubicím, výsledek nikoliv. Zbrojovka ve svém hájemství v aktuální sezoně odehrála jedenáct utkání, ve kterých kromě šestí vítězství brala hned třikrát pouze bod za remízy bez gólů. V těchto případech si vždy vytvořila drtivou převahu.

Jenže selhala v efektivitě. S takovou se nedá vyhrávat. Na tom ale Šustr pracuje. „Jestli někdo hrál fotbal, ví, že se do hlav vkrádají pocity jako: Co když nedám šanci? Diváci na mě křičí? To jsou vnější vlivy, brzdy, které překáží. Hráči se musí soustředit pouze na sebe a na hru. Ne se zbytečně rozptylovat. Samozřejmě se na tohle zaměřujeme, ale na hřišti to je na každém zvlášť,“ sdělil Šustr.

Každé další zaváhání může mít pro Brňany v boji o baráž fatální následky. „Snad prvně se dostali v tomto ročníku na dostřel míst, ze kterých mohou bojovat o postup. Jenže my se nechceme vracet domů s prázdnou,“ řekl trenér Pardubic Jaroslav Novotný.

Druhé mužstvo z jihu Moravy, hrající FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU, Znojmo v identickém čase jako Zbrojovka sehraje duel v Ústí nad Labem, které je v tabulce šesté a bojuje o účast v baráži.

Znojmo má zcela jiné starosti. Udržet se ve druhé lize i pro další ročník. Momentální situace je pro svěřence kouče Františka Šturmy přívětivá. Z jedenácté pozice mají náskok šesti bodů na předposlední patnácté Táborsko. To navíc v dalším kole hraje na hřišti lídra druhé ligy Českých Budějovic.

Podle ideálního scénáře by mělo mít Znojmo sedm kol před koncem soutěže k dobru na sestup až devět bodů. Jenže to musí zlepšit výkon z posledního utkání, kdy doma pouze remizovalo s Vlašimí 1:1. „Od začátku jsme nehráli tak, jak jsme chtěli. Ve druhé půli jsme víc bojovali, ujali se vedení, ale škoda, že jsme ho neudrželi do konce a nebrali tři body,“ mrzelo křídelníka Znojma Jana Mudru.