Skóre se už ale neměnilo. Snajpr Lukáš Magera orazítkoval tyč a v poslední minutě selhal před odkrytou brankou Dominik Kříž. „Byl to podařený zápas. Vybojovali jsme výhru a v prvním poločase hráli lépe. Druhá půle byla bojovná, ale jako tým jsme ji zvládli. Měli jsme ale zvítězit větším rozdílem. Když hrál soupeř vabank, dvakrát jsme postupovali tři na dva a mohli zápas ukončit dřív,“ zhodnotil autor rozhodující branky Bariš.

Slovenský středopolař se proti Znojmu objevil pod trenérem Pavlem Šustrem poprvé v ligové základní jedenáctce. „Bari mi na tréninku ukázal, že do základu patří a samozřejmě trochu té volbě napomohl i fakt, že Láďa Krejčí viděl minulé kolo červenou. Dostal příležitost, plnil, co měl, hrál odvážně a byl odměněn brankou. Jsem za něj rád, že se mu utkání povedlo, “ uvedl lodivod hostů Šustr.

Čtyři karty v minutě

Na straně hostů nastoupila čtveřice hráčů, co dříve hájila brněnské barvy, a na trávníku to postupem času začalo jiskřit. Patnáct minut před koncem právě bývalý hráč Zbrojovky David Štrombach podrazil protihráče a strhla se mela, do které se zapojili i brankáři obou týmů.

Rozhodčí ze hřiště vykázal Štrombacha a tři další hráči viděli žluté kartonky. „Dokážu Štrombacha pochopit. Byla v něm určitá frustrace a chtěl se ukázat. V minulosti hrál v Brně, takže nastoupil s vysokou motivací. K takové situaci může dojít, já za to hráče neodsuzuji. Je ale třeba s nimi pracovat, aby věděli, že to na hřiště nepatří. V některých fázích zápasu se zbytečně agresivně chovaly oba týmy,“ okomentoval duel brněnský kouč.

Vysoké odhodlání u hráčů pozoroval také domácí stratég. „Derby bylo vyhecované. Někteří naši hráči pochází z Brna, města jsou šedesát kilometrů od sebe. Štrombachův zákrok byl zbytečný, ale myslím, že jinak se nehrálo zas tak tvrdě. Zbrojovky zaslouženě zvítězila, my na ni neměli,“ sdělil trenér Znojma Leoš Kalvoda.

Ocenili snahu

Celkem diváci na stadionu viděli jedenáct žlutých a jednu červenou kartu. „Sehráli jsme obtížný zápas. Některé zákroky soupeře z první půle se mi nezdáli moc fér, bylo to hodně vyhrocené, takže jsem rád za tři body. Znojemští projevili chuť hrát, dostávali se dopředu, což velmi kvituji. Většina mužstev proti nám zaleze a brání v deseti hráčích,“ ocenil protihráče brněnský forvard Magera.

Znojemští se ukázali spíše ve druhém poločase. Krátce po pauze zahrozil Kučera, ale přestřelil. „Ve druhé půli jsme se zlepšili, ale k úspěchu to nevedlo. Chtěli jsme urvat alespoň bod. I v deseti se dá zápas zvrátit a už jsme taková utkání zažili,“ litoval Kalvoda.

Také Brňané předvedli ofenzivní fotbal a v neúplné tabulce se vyšvihli na šesté místo. „Hráli jsme, jak jsme chtěli a kombinovali i pod tlakem. Hráčům jsem řekl, že jsem na jejich výkon hrdý. První výhrou venku jsme odstranili brzdu a posuneme se dál. Pokud se chceme vrátit do ligy, musíme vozit tři body i ze soupeřových trávníků,“ prohlásil Šustr.

Znojmo - Zbrojovka 0:1

Poločas: 0:1. Branka: 17. Bariš. Rozhodčí: Jar. Váňa – Koval, Kubec. ŽK: Kučera, Mudra, Cihlář, Buček, Ambrozek, Štrombach – Štepanovský, Bariš, Vraštil, Melichárek, Růsek, Magera. Diváků: 1 385.
Znojmo: Buček – Helísek, Dramé, Avdić, Cihlář – Štrombach, Kučera (78. Krčík), Lacko, Mudra – Ordoš (62. Ambrozek) – Teplý.
Brno: Melichárek – Vraštil, Pavlík, Kryštůfek, Eismann – Štepanovský (85. Kříž), Bariš, Růsek (87. Ashiru), Sedlák, Bartolomeu (81. Lutonský) – Magera.

JAROSLAV GALBA