Novými posilami se stali švédský brankář se srbskými kořeny Marko Atanackovič, chorvatský záložník Ed Kevin Kokorovič a jeho krajan do útoku Marko Marciuš. „Využíváme kontakty nás všech včetně trenéra. Máme v hledáčku i hráče od nás. Čekáme, co kde v lize vypadne,“ líčil Sobota.

Na zkoušce naopak neuspěl chorvatský středopolař Robert Brdar, srbský záložník Aleksa Andrejič ještě o smlouvu bojuje. „Kluci z těchto zemí mají jinou mentalitu, něco jiného v sobě, jeden jiný drajv, druhý je silovější. Záleží, jak zapadnou do party. Pokud nebudou ochotní obětovat se pro tým, určitě to pocítí víc než Češi. Kdybych šel do ciziny a nepřizpůsobil se kolektivu, taky to poznám,“ řekl slovenský záložník znojemského celku Matúš Lacko.

V sobotním duelu s Táborskem klub vyzkoušel také Tomáše Mičolu, vicemistra světa do dvaceti let z Kanady 2007 a bývalého hráče Ostravy, Slavie nebo francouzského Brestu. Šanci patrně dostane ještě ve středečním závěrečném utkání zimní Tipsport ligy v Líšni, kdy se Znojmo od půl jedenácté dopoledne střetne se slovenskou Nitrou. „Vše budeme řešit v dalších dnech,“ pronesl asistent znojemského kouče Darko Šuškavčevič.

V příchodu balkánských fotbalistů se projevuje přeorientování klubu na nového partnera. „Došel nový sponzor, tím pádem je taková vazba a možná k nám dotlačí víc cizinců. To je normální i v jiných klubech. Když zapadnou do party, je jedno, zda jde o Francouze, Srba, Poláka nebo Slováka,“ sdělil Lacko.

Znojmo se v uplynulém roce potýkalo s finančními problémy. Po odchodu dlouholetého prezidenta Oty Kohoutka a nástupu Jiřího Tunky obdržel o víc než dva a půl milionu korun nižší dotaci od města, kterou se mu nepodařilo zacelit. „To není Kohoutkem nebo Tunkou, ale novým postojem radnice. Město po nás chtělo věci, které jsme splnili, jenže jsme nedostali, co nám slíbilo,“ uvedl Sobota.

Nedostatek peněz se projevil také ve zpožďování výplat hráčům. „Problém byl, všichni o něm vědí, ale je zbytečné se k němu vracet. Teď je druhá půlka sezony, jdeme do ní s čistým štítem. Jsme srovnaní a chci věřit tomu, že už problémy nebudou. Doufám, že jsme na lepší cestě,“ přál si Lacko.

Znojmo nyní žádá dotaci téměř pět a půl milionu korun. Radní teprve rozdělení peněz projednají. Zatím klub doufá v pomoc z Chorvatska. „Ještě jsme nenavázali nic, zatím jsou to jen takové řeči. Uvidí se na konci ledna, pak všechno oznámím. Nelíbilo se nám, co město udělalo loni. Zachováme se podle toho, jak se k nám postaví letos,“ podotkl Sobota.

V nejčernějším scénáři vedení uvažovalo také o stěhování klubu, tato hrozba patrně pominula. „Chceme tady hrát dál. Finance chybí, ale nikomu nic nedlužíme. Skoro každé mužstvo ve druhé lize má problém s penězi. Jsme domluvení se sponzory, kteří na jaře přijdou, jako všichni hledáme strategického partnera,“ doplnil sportovní ředitel.

Nováčci fotbalového klubu 1. SC Znojmo
• Marko Atanackovič
Dvaatřicetiletý brankář se narodil ve Stockholmu, má však srbské kořeny. Chytal ve druhé a třetí švédské lize, kde si připsal 139 startů a vychytal 40 nul. Hájil například barvy současných prvoligových týmů Djurgardens IF či IK Sirius.
• Ed Kevin Kokorovič
Čtyřiadvacetiletý chorvatský záložník nastupoval také ve Slovinsku či Bosně a Hercegovině, naposledy hájil ve druhé portugalské lize dres Académica Viseu, V první slovinské lize dal dva góly a zaznamenal čtyři asistence z padesáti duelů.
• Marko Marciuš
Třiadvacetiletý chorvatský hrotový forvard umí zahrát také na krajích hřiště. Za reprezentaci do devatenácti let ve dvou zápasech vstřelil jednu branku. Ve druhé slovinské lize odehrál 26 utkání za NK Nafta 1903, přičemž se prosadil pětkrát. Naposledy patřil rakouskému SV Feldbach.