Více než pět stovek diváků zní areálem práčského fotbalového hřiště. Slavnostní den pro místní sportovní oddíl znamená účast v projektu Můj fotbal živě, v jehož rámci běží na sportovním kanále ČT přímý přenos střetnutí mezi domácím Fotbalovým klubem (FK) a Tělovýchovnou jednotou (TJ) Sokol Jaroslavice.

Předseda práčských fotbalistů Tomáš Navrátil, sledujíc začátek duelu z terasy, vzpomíná že akce byla domluvená už na loňský rok. „Tehdy to však jejich strana zrušila, tak dojeli letos,“ vysvětluje. Mezitím domácí inkasují již čtvrtou branku od úvodního hvizdu. Do šaten odcházejí se sklopenými hlavami. Za nimi míří i jejich poradce pro tento den, slavný fotbalista Petr Uličný. Jaroslavickým zase pomáhá legenda Zbrojovky Brno Petr Švancara.

Reklama na fotbal

O přestávce zpovídá moderátor trenéry i hráče jako v přenosu z první ligy. Hlas dostává i fanoušek Jaroslavic. Představuje se jako Laďa. „Rozhodčí měl odpískat konec. Vedeme 4:1. To vždycky křičím, když vyhráváme,“ zní nadšeně podporovatel hostů.

Zápas už běží dál. Na hřišti dochází k otáčení karet a Práče srovnávají na 4:4. Výčepního Pavla Lapeše hra nechává klidným. Útočník divizních Tasovic tady dnes vypomáhá. „Přišlo dost lidí, padá spousta gólů, je to reklama pro fotbal jako prase,“ přemýšlí Lapeš. Sám doufá, že akce přivede ke kopané mladší ročníky. „Není to nic valného. Dětem se moc sportovat nechce,“ krčí rameny při čepování piva.

Práče - Jaroslavice 4:5
Poločas: 1:4. Branky: 34. Tkadlec, 69. a 75. Kosec, 81. Čerstvý - 4. Holcmann, 11. a 16. Bartoš, 30. Procházka, 82. Glazer. ŽK: 2:1. Diváci: 463.

Střetnutí spěje k závěru. „Gól, gól!“ křičí najednou osazenstvo stadionu. Jaroslavice pár okamžiků před koncem jdou na 5:4. Vedení už neztratí. Sudí píská konec. Je dobojováno. Kapitán domácích Petr Tkadlec televizní kamery nevnímal. „Těmi to nebude. Nakonec jsme prohráli tím, že jsme laxně bránili standardku. Některým kamery svazovaly nohy, jiným ne,“ pronáší Tkadlec.

Mimo hřiště přáteli

Jako profesionálové usedají představitelé klubů za stoly se svými jmenovkami. Novináři i diváci pokládají fotbalistům dotazy. Vedoucí mužstva hostí Ladislav Till reaguje s fazonou ostříleného borce. „Hrálo se zleva doprava, nahoru dolů a zaplať pánbůh se nám podařilo finále, koncovka a vyhráli jsme,“ hodnotí Till výkon Jaroslavických.

Po fotbalové bitvě fanoušci obou klubů společně popíjí jako staří známí. „Taková atmosféra, jako dnes, tady nebyla a už ani nikdy nebude,“ uzavírá Petr Tkadlec. V party stanu hraje cimbálová muzika. Televizní kamiony odjíždí, zábava však pokračuje do pozdního večera.