Podle informací z prostředí fotbalové asociace zlomil rozhodčím vaz kvalifikační zápas druhého předkola Evropské konferenční ligy mezi RFS Riga a Sabahem v Lotyšsku. Delegáti v Rize (jeden z Bulharska, druhý z Malty) měli své nadřízené z UEFA informovat, že den před zápasem pili dva arbitři z Česka alkohol. 

Orel vše potvrdil, agentuře ČTK řekl, že si dali jedno pivo.

„Rozhodčí porušili interní nařízení a etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže. Komise rozhodčích k věci a přijatému opatření nebude poskytovat další vyjádření,“ uvedla komise v prohlášení na internetových stránkách FAČR.

Pavol Bugáň (uprostřed)
Aféra „Řepiště“ vrcholí, mecenáš dostal vyhazov. Choval se hulvátsky, píše klub

Etický kodex rozhodčích je novinkou pod vedením nového předsedy Libora Kovaříka od nové sezony. Je to soupis zásad chování sudích v soutěžích před zápasem, v jeho průběhu i po skončení. Porušení tohoto kodexu je bráno jako disciplinární prohřešek.

Pivo den před zápasem

Rozhodčí Pavel Orel měl naposledy na starost řízení nedělního utkání třetího ligového kola mezi Slavií a Zlínem (2:1). „Prosím Komisi rozhodčích, aby transparentně vysvětlila fanouškům svoje poslední kroky. Takhle fotbal opravdu nemůže fungovat,“ reagoval na twitterovém účtu slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

„Rozhodnutí se týká mé účasti v rámci utkání Evropské konferenční ligy mezi RFS Riga a Sabah Baku, na které jsem byl s kolegy delegován před dvěma týdny. Připouštím, že jsem den před výše zmíněným utkáním, po příjezdu před obědem, vypil jedno pivo v hotelu, v němž jsme byli ubytováni,“ vysvětlil Orel.

David Jurásek
VIDEO: Jurásek slaví první trofej v Benfice. Pepe se na něm vykartoval

„Tuto skutečnost delegát utkání zmínil v následném reportu zmíněného utkání. Komise rozhodčích FAČR věc vyhodnotila tak, že jsem porušil etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže. Považuji vzniklou situaci za nešťastnou, nicméně rozhodnutí je plně v kompetenci komise rozhodčích FAČR,“ pokračoval Orel.

Zarážející na případu je fakt, že Orel působil na mezinárodní scéně od roku 2016, ale loni byl z prestižní listiny vyřazen tehdejším šéfem tuzemské komise rozhodčích Radkem Příhodou. Prý kvůli výkonnosti. 

Bezprostředně po svém návratu mezi elitu však dopískal. Jak v Evropě, tak v Česku.