Předchozí
1 z 5
Další

První polovinu základní části zvládla Zbrojovka výborně a útočila i na účast ve skupině o titul.První polovinu základní části zvládla Zbrojovka výborně a útočila i na účast ve skupině o titul.Zdroj: Petr Nečas

SNOVÝ ÚVOD. Už před začátkem sezony se mluvilo o tom, že se od brněnského týmu nečekají velké věci. Kádru chyběla šířka, navíc příliš mnoho hráčů ani nesplňovalo přísnější měřítka prvoligové kvality. I nejvěrnější příznivci proto po návratu Zbrojovky mezi elitu byli spíše střídmí.

Jenže Brno překvapilo. Po čtrnácti kolech drželo v tabulce pátou příčku, téměř v polovině základní části tak atakovalo účast ve skupině o titul. Navíc nešlo jen o náhodné výsledky, Zbrojovka získala sebevědomí hned úvodní remízou se Slováckem 2:2, další body přidávala zaslouženě.

Fotbalistům Zbrojovky Brno zůstaly po pádu do FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY jen oči pro pláč.
Fotbalové Brno smutní. Sestup nikdo nečekal, přiznal legendární Jarůšek

„Bavili jsme se o tom, ať si o nás všichni říkají, že jsme adept na sestup, a my jim ukážeme, že to tak není. V první řadě je důležité sbírat body a vzdálit se co nejvíc sestupovým a barážovým příčkám. Chceme být nepříjemní, s Libercem jsme to dokázali a hodláme v tom pokračovat,“ řekl po domácí říjnové výhře s Libercem 3:0 brněnský stoper Jakub Šural. Ani on tehdy ale netušil, do jaké mizérie se jeho tým propadne, ve zbylých jedenadvaceti kolech Zbrojovka zvítězila už jen dvakrát.

Na úvod jara měla Zbrojovka těžký los, například na hřišti pražské Slavie předvedla sympatický výkon, padla ale 0:2.Na úvod jara měla Zbrojovka těžký los, například na hřišti pražské Slavie předvedla sympatický výkon, padla ale 0:2.Zdroj: Petr Nečas

RYCHLÝ OBRAT. Jihomoravskému klubu nevydržel větší optimismus ani do zimní pauzy, po třech prohrách následoval rychlý sešup vyrovnanou tabulkou, Brno přezimovalo na jedenácté příčce. „Zasekli jsme se. Předtím jsme měli sérii tří proher a zastavili jsme ji dvěma vítězstvími, ale znovu jsme do toho spadli. Není to tak o předvedené hře, kterou ukazujeme fanouškům, jako spíš o chybách, které děláme v defenzivě. To nás stojí body,“ hodnotil po posledním podzimním utkání tehdejší kouč Zbrojovky Richard Dostálek.

Fotbalisté Vyškova (v bílém) v listopadu vyřadili Zlín z MOL Cupu. Foto: pro Deník/Jan Zahnaš.
Porveme se o postup, hlásí natěšeně Kameník. Vrbu čeká v Drnovicích premiéra

V úvodu jara však jeho svěřenci měli těžký los, přestože herně nepropadli, vydolovali z úvodních tří kol po zimní pauze jediný bod a najednou měli sestupové starosti. „Uhráli jsme na Slavii jeden z těch lepších výsledků, co tu soupeři předvedli, ale mrzí nás, že jsme nedotáhli některé dobře připravené situace. Zejména mladší hráči potřebují sehrát pár těžkých zápasů v takové atmosféře, aby se posouvali dál,“ podotkl po prohře na hřišti pražské Slavie 0:2 Dostálek.

Už v půli jara bylo jasné, že se Zbrojovka (v červeném) začíná nořit do záchranářských bojů.Už v půli jara bylo jasné, že se Zbrojovka (v červeném) začíná nořit do záchranářských bojů.Zdroj: Petr Nečas

POHÁROVÁ FRUSTRACE. I v domácím poháru dlouho vše pro Zbrojovku vypadalo růžově. V prvních dvou kolech, do kterých zasáhla, zvládla na hřištích soupeřů splnit roli favorita a postoupila přes Rosice i Táborsko. V nervydrásající osmifinálové bitvě pak Brno senzačně v oslabení obrátilo duel v Teplicích a po výhře po prodloužení 3:2 proklouzlo už mezi nejlepší osmičku.

Ve čtvrtfinále navíc na Jihomoravany čekal velmi schůdný soupeř, los jim přiřkl České Budějovice. Zbrojovka však s velkou příležitostí postoupit do semifinále a bojovat o nečekaný pohár naložila naprosto mizerně.

Fotbalisté Svratky Brno (ve žlutém) zdolali v neděli líšeňského lídra 3:1. Ilustrační foto.
Líšeňské béčko v závěru klopýtá, padlo se Svratkou. Naopak Bystrc dál stoupá

Dostálek nechal na jihu Čech odpočívat většinu opor a Brňané po prohře 1:2 vypadli. „Chápeme, že fanoušci jsou po vyřazení z MOL Cupu nahněvaní a zklamaní, i nás to mrzí a není nám to lhostejné,“ ujišťoval tehdy pro klubový web asistent trenéra Jozef Dojčan.

Právě po nepovedeném taktickém tahu Dostálka, kdy chtěl v Českých Budějovicích důležité hráče šetřit na následující významné prvoligové zápasy, se zloba fanoušků obrátila proti němu. Zbrojovka totiž následně neporazila Zlín, Teplice ani Jablonec a najednou bylo zle.

Martin Hašek měl Brno vytáhnout z nejhoršího, jenže úkol mu hrubě nevyšel, se svým novým celkem vyhrál jen jediné utkání.Martin Hašek měl Brno vytáhnout z nejhoršího, jenže úkol mu hrubě nevyšel, se svým novým celkem vyhrál jen jediné utkání.Zdroj: Petr Nečas

NEČEKANÁ NÁHRADA. Výsledková mizérie pokračovala i po březnové reprezentační pauze a začínalo být jasné, že dřív nebo později dojde ke změně na trenérském postu. Definitivně Dostálkovi zlomila vaz domácí prohra s Hradcem Králové 1:2.

Jméno nového kouče Zbrojovky, který ji měl vytáhnout z nejhoršího, však mnohé překvapilo. Zbrojovka oslovila Martina Haška, který v předcházející trenérské štaci nezvládl zachránit Ústí nad Labem před sestupem do třetí ligy. „Nečekal jsem právě teď nabídku. Zbrojovka je jako spící obr, za mě by měla být v nejsilnější skupině klubů. Pevně věřím, že tam zase bude,“ poznamenal po svém příchodu Hašek.

Jakub Řezníček.
Sezonu jsme zmrvili, lituje po sestupu brněnský kapitán Řezníček

Po závěrečném hvizdu posledního kola uplynulého ročníku se brněnští hráči mohli jen chytat za hlavu, bezgólová remíza se Zlínem je opět poslala do druhé ligy.Po závěrečném hvizdu posledního kola uplynulého ročníku se brněnští hráči mohli jen chytat za hlavu, bezgólová remíza se Zlínem je opět poslala do druhé ligy.Zdroj: Petr Nečas

ZMAR. A JEŠTĚ VĚTŠÍ ZMAR. S novým koučem na lavičce Brňané ihned zdolali Pardubice. Jenže tím výčet pozitivních zpráv z nedávné doby končí. Jihomoravský nováček zahučel do skupiny o udržení a v ní totálně propadl.

Ve skupině šesti nejhorších celků základní části FORTUNA:LIGY Zbrojovka nedokázala porazit vůbec nikoho, na úvod hned třikrát prohrála a dvě kola před koncem bojovala už jen o to, aby neskončila na poslední příčce a nesestoupila přímo. „Jestli to doteď bylo napínavé, tak teď je to extrémně napínavé,“ hlásil před posledními dvěma duely Hašek.

Jeho svěřenci ale nakonec padli až na úplné dno. Předskočil je i zdánlivě odepsaný Zlín, který v posledním kole Zbrojovka nedokázala porazit, a po pouhém roce Brno opět sestupuje do druhé ligy. „Strašně mě to mrzí. Sezonu jsme rozjeli dobře, ale po zimě jsme z toho úplně vypadli. Je to hrozná škoda pro Brno, protože tady má být liga, prostě jsme půlsezonu zmrvili,“ tušil kapitán Zbrojovky Jakub Řezníček.