Brazílie vyhrála mistrovství Jižní Ameriky podeváté a poprvé od roku 2007. V historické tabulce jí patří třetí místo, rekordmanem je Uruguay s 15 prvenstvími. Peru nedokázalo Brazilcům oplatit vysokou porážku 0:5 ze základní skupiny a na svůj třetí triumf z Copy nedosáhlo.

Peru, které hrálo finále po 44 letech, vyrukovalo na favorita s presinkem, ale z první brazilské šance inkasovalo. Gabriel Jesus si pohrál s obráncem, nacentroval a nabíhající Everton z voleje prostřelil brankáře.

"Kanárci" pak nevyužili dvě šance a Peru těsně před pauzou nečekaně srovnalo. Cuevova přihrávka ve vápně trefila domácího Silvu do ruky, kterou se při obranném zákroku opíral o trávník, a chilský rozhodčí odpískal penaltu. Historicky nejlepší střelec peruánské reprezentace Guerrero ve 44. minutě nezaváhal a poslal brankáře Alissona na opačnou stranu. Brazílie v šestém utkání na šampionátu poprvé inkasovala.

Milan Škoda a Simon Deli
Trpišovský o možném odchodu Deliho: Je to na jeho rozhodnutí

"Kanárci" si však ještě do pauzy vzali náskok zpět. Firmino ve třetí minutě nastavení ve středu pole vybojoval míč, Arthur před vápnem přiťukl Gabrielu Jesusovi a kanonýr Manchesteru City navázal na vítěznou trefu ze semifinále, kterou nasměroval pořadatelský tým k výhře 2:0 nad Argentinou.

Peru, které v semifinále vyřadilo dvojnásobné obhájce titulu Chilany, tentokrát hrálo s Brazilci vyrovnanější partii než ve skupině. Na startu druhé půle přežilo dvě šance a pak nemělo daleko k vyrovnání. Chilský sudí v 70. minutě za strčení do protihráče vyloučil po druhé žluté kartě domácího Gabriela Jesuse a čtyři minuty nato hostující Flores těsně minul.

Závěr ale zvládla Brazílie, která v březnu vyhrála v přípravě v Edenu nad českým týmem 3:1, takticky a v 90. minutě si triumf pojistila. Zambrano ve vápně srazil Evertona a střídající Richarlison z penalty definitivně rozhodl. "Kanárci" ovládli i pátou Copu, kterou hostili.

Radující se brazilští fotbalisté
Messi opět bez reprezentační trofeje. Brazílie vyhrála 2:0 a je ve finále

Brazílie - Peru 3:1 (2:1)

Branky: 15. Everton, 45.+3 Gabriel Jesus, 90. Richarlison z pen. - 44. Guerrero z pen. Rozhodčí: Tobar Vargas (Chile). ŽK: Gabriel Jesus, Silva, Richarlison - Tapia, Zambrano, Advíncula. ČK: 70. Gabriel Jesus.

Brazílie: Alisson - Alves, Marquinhos, Silva, Sandro - Arthur, Casemiro - Gabriel Jesus, Coutinho (77. Militao), Everton (90.+2 Allan) - Firmino (75. Richarlison). Trenér: Tite.

Peru: Gallese - Advíncula, Zambrano, Abram, Trauco - Tapia (82. Gonzáles), Yotún (78. Ruidíaz) - Carrillo (86. Polo), Cueva, Flores - Guerrero. Trenér: Gareca.