O evropské úspěchy tenhle tým ani nezavadil. A tak málokterý fanoušek mimo Maltu tuší, že za 76 let existence získal čtyřiadvacet domácích titulů. V jedné sezoně dostal i pět trofejí. Tolik soutěží se tu hraje.

Nic z výše uvedeného by nestálo za pozornost. Nebýt arabského majitele. Slíbil, že tady investuje 250 milionů eur (tedy 6,4 miliardy korun).

„Hodláme z Valletty udělat klub evropského formátu. Chceme, aby se tu hrála Liga mistrů,“ řekl zástupce investorů z Abú Zabí. Jenže sen o rychlém vzestupu maltského celku je lehce přitažený za vlasy.

Stačí se podívat na osudy šejků, kteří koupili mnohem slavnější kluby (Manchester City či Paris Saint-Germain). Vytoužený triumf v Lize mistrů dosud nepřišel místo toho funkcionáři čelí vyšetřování kvůli financím.

A teď do toho zasaďte Maltu. Poloprofesionální soutěž, na niž v nejlepších případech chodí pět až šest tisíc diváků.

Leč ona Valletta, v jejímž kádru najdete reprezentanta Ománu nebo Dominikánské republiky, má asi vážně ambice.

Boltův strach z debaklu

Dokazuje to i smělý nápad z podzimu loňského roku. Pár týdnů po vstupu arabských majitelů do struktur klubu se objevila senzační zpráva: „Usaine Bolte, pojď k nám.“ Ideální načasování hvězdný atlet byl tehdy na zkoušce v Austrálii, ale nakonec si smlouvu nevybojoval. Během října mu přiletělo laso z Malty.

„Nejde tady o peníze. My bychom spolu mohli tvořit historii,“ líčil tehdy ředitel klubu Ghasston Slimen.

Fanoušci kvůli nabídce na Bolta už už hledali, čím že je klub z maltské metropole ještě zajímavý.

Češi měli jeden jediný příběh, starší ročníky by si dokonce mohly vybavit, že s Vallettou kdysi v šedesátých letech hrála Dukla a zvítězila 2:0 a 6:0.

Právě strach z debaklů asi rozhodl, že Bolt rychle Maltu odmítl. „Takových nabídek jsme dostali více. Tady byl jeden rozdíl. O zájmu jsme se dozvěděli přes média,“ uvedl manažer jamajského sportovce Ricky Simms.

Bolt byl tehdy namlsaný. Na potkání totiž vykládal, že trénoval s Paulem Pogbou (opora Manchesteru United), a ten mu věří. „Řekl mi, že na to mám, jen musím makat,“ prozradila jamajská hvězda.

Malťany mohly hřát dvě věci: bývalý atlet dokonce nechtěl ani do Francie a Španělska (musel by se prý učit nový jazyk). Neupsal se ani v Mexiku, kde mohl působit po boku slavného Diega Maradony. Od té doby se po Boltovi slehla zem.

A Valletta? Získala pozornost. O to šlo především.

Další osud je i tak značně nejistý. Tým, který koučuje Srb Danilo Dončič, sice vede ligu, jenže cesta do Ligy mistrů bude trnitá.