Vladimír Coufal, Tomáš Holeš, David Jurásek, Václav Jurečka, Ladislav Krejčí, Jan Kuchta a Alex Král už s národním týmem do Podgorici neodcestovali. Užívat si místo toho budou zaslouženého volna po náročné sezoně. Nechybí naopak opora a kapitán mužstva Tomáš Souček.

„Cuf měl náročnou sezonu, měl v ní nějaké zranění a finále stihl s pár šrámy. Jsem rád, že zvládl i kvalifikační zápas. Teď má zaslouženou dovolenou. Já chtěl pokračovat, to je důvod, proč tady jsem,“ vysvětlil sám záložník West Hamu.

Trenér národního týmu Jaroslav Šilhavý
České bilancování: První místo, ale... Nečekaná ztráta s outsiderem je kaňkou

S jeho nasazením v přátelském zápase neměl problém ani jeho klub, se kterým vyhrál předminulý týden Evropskou konferenční ligu. „Co se týče West Hamu, tak jsou vždycky rádi, když jdeme reprezentovat. Je to i pro ně velká čest. Nechávají nás hrát, ať je to kvalifikace, mistrovství nebo přátelský zápas,“ uvedl Souček.

Sám se prý cítí dobře i díky pořádné vzpruze v podobě trofeje z evropské soutěže. „Sezona byla hodně náročná jak fyzicky, tak psychicky. Psychika je teď ale dobrá a nohy jsou díky tomu taky odlehčené. Sezona se povedla nadstandardně, vyhráli jsme pohár a budeme hrát příští rok Evropskou ligu. Co se týče reprezentace, tak jsme to taky zvládli a udělali jsme tři body,“ pochvaloval si bývalý hráč Slavie.

„Teď mám před sebou poslední zápas v sezoně a pak jsem dostal zasloužené volno od klubu. Těším se, jdu si zahrát zápas za reprezentaci a pak si budu užívat s rodinou trochu volna,“ dodal.

Dvojnásobné horko

On i zbytek týmu se musí rychle adaptovat na odlišné teplotní podmínky v Černé Hoře. Zatímco na Faerských ostrovech se hrálo při teplotě okolo patnácti stupňů, v Podgorici je dvojnásobné horko.

„Teplotní skoky jsou znát, zvlášť když jsme včera celý den cestovali. Bylo to náročné, ale jsme profesionálové a musíme se na to připravit. Věřím, že budeme připravení stoprocentně,“ svěřil se Souček a dodal, že jemu osobně vyhovují spíše nižší teploty a „anglické“ počasí.

Nyní si bude muset zvyknout na černohorský hic. Dá se ale říct, že místní prostředí Součkovi vyhovuje, právě tady totiž vstřelil před téměř čtyřmi lety jeden ze svých devíti reprezentačních gólů. „Vzpomínám si na ten zápas i na gól. Teď jsme si ho ukazovali, když jsme se připravovali na Faery i na Černou Horu. Už zase bych chtěl dát podobný gól ze standardky,“ přiznal osmadvacetiletý záložník.

Jan Matoušek ještě v příbramském dresu
Splnil se mi sen, zářil Matoušek po debutu v reprezentaci. Dres si doma vyvěsí

Podobný příspěvek by si od něj jistě přál i trenér Jaroslav Šilhavý, který si však dobře uvědomuje kvality černohorské reprezentace. „Ještě si pamatuju poslední kvalifikační zápas, který jsme tady hráli. Byť jsme vyhráli 3:0, výsledek tomu úplně neodpovídal. Černá Hora hrála velmi dobře. Podobný výkon od soupeře očekávám zítra,“ nechal se slyšet a upozornil na dobrý výkon Černohorců při remíze proti Maďarsku.

I když se Šilhavému soupiska zúžila jen na osmnáct jmen a je jasné, že v sestavě přijdou změny, český lodivod je nechtěl dopředu prozradit. „Bylo dopředu avizované, že se hráči odpojí. Teď budou mít možnost předvést se další hráči. Myslím, že i soupeř to má podobné,“ uvedl.

Přestože se jedná jen o přátelský zápas, Šilhavý nemá strach, že by hráči neměli dostatečnou motivaci. „To nejvíc je mít na sobě to triko. Vzhledem k rozpoložení, že jsme přivezli tři kvalifikační body, tak myslím, že motivace předvést se a zůstat v mužstvu bude velká,“ zakončil.

Lístky na Albánii jdou do prodeje od středy
Vstupenky na důležitý kvalifikační zápas s Albánií se začnou prodávat už ve středu 21. června. Lístky na duel ve Fortuna Areně budou k dostání od 590 korun.