Už pět desítek let funguje v Oleksovicích fotbalový oddíl TJ Dynamo. V sobotu se zde chystá oslava padesáti let od založení.

Oleksovický fotbal vznikl doslova na zelené louce. „Bylo nás několik nadšenců, kteří jsme se rozhodli založit fotbal. Z louky, která byla dříve úhor, jsme udělali hřiště," vzpomíná pamětník Bohuslav Florián.

U hřiště neměli hráči ani kabiny. „Tři roky jsme se převlékali v pojízdné boudě, která se vždy dovezla z místního JZD nebo Státního statku. V roce 1964 se v horní části obce začala bourat stará kaplička a materiál z ní jsme použili na výstavbu fotbalových šaten. O sedm let později přibylo sociální zařízení, které tam dosud chybělo," dodává Florián.

Fotbalový areál je v Oleksovicích stále na stejném místě. Se začátkem nového tisíciletí došlo k jeho vylepšení.

„V roce 1999 se staré kabiny zbouraly a místo nich se postavily nové společně s hospodou. Vše se dělalo svépomocí, pomáhali hráči, funkcionáři a fanoušci. Trvalo to tři roky a během té doby se rozšířilo a upravilo hřiště do dnešní podoby," přiblížil předseda fotbalového oddílu a zároveň starosta obce Zdeněk Koukal.

Oleksovické Dynamo hraje mnoho let okresní přebor. „Od začátku jsme patřili k lepším mužstvům ve znojemském okrese. Umísťovali jsme se v popředí tabulky okresního přeboru. Každý rok nebylo posvícení, a tak se i stalo, že jsme sestoupili, ale vždy se dokázali vrátit. Teď hrajeme nepřetržitě šestnáct let v okresním přeboru, což se málokterému mužstvu v této soutěži podařilo," popsal předseda oddílu.

Vyšší soutěž se ale oleksovickým fotbalistům nikdy nepodařilo vybojovat. „Byli jsme mnohokrát krůček od postupu. Scházeli nám třeba dva body či jen bod. Bohužel se postup, o který jsme usilovali, nikdy nepodařil," doplnil starosta Koukal.

V současnosti fungují v Oleksovicích dva týmy. Muži hrají okresní přebor a pak družstvo žáků, které působí v okresní soutěži.

„Chtěli jsme zakládat dorostenecké mužstvo, ale máme jen dvanáct hráčů, takže se nám je nepodařilo dát dohromady. Příští rok chceme založit přípravku. Bohužel je doba počítačů a dětem se sportovat příliš nechce," podotkl předseda.

Odchovanci oleksovického fotbalu jsou třeba Jan Škvařil a Miroslav Mařík, kteří nastupují v dresu Inzert Expresu hrající krajský přebor.

Na zítřek připravili Oleksovičtí od rána až do půlnoci bohatý program, kterým oslaví padesát let od založení.

Program oslav 50 let

8.30 Memoriál Jana Kloudyturnaj žáci

13.30 Vystoupení taneční skupiny COOKIES Oleksovice

14.00 Dynamo Oleksovice ,,A" vs. rozhodčí OFS Znojmo

o přestávce druhé vystoupení taneční skupiny COOKIES

16.00 Ohlédnutí za činností TJ Dynama Oleksovice a ocenění zasloužilých dlouholetých činovníků fotbalu

17.00 Dynamo Oleksovice „starší páni" vs. Fotbalová jedenáctka Vladimíra Menšíka

Celý zápas bude živě moderován moderátory a imitátory (Milan Pustil Nepustil) a doprovázen hudbou s různými soutěžemi pro diváky. O přestávce vystoupí například Miroslav Pokorný, finalista Talentmánie, který se protáhne squashovou raketou a rámečkem velikosti cihle. Také se představí Milan Bartl hrou na sopransaxofon. Po skončení utkání bude vystoupení travesti show v podání Miss Angelika. Dále se mohou návštěvníci těšit na autogramiádu a focení se členy Menšíkovy jedenáctky.

20.00 taneční zábava se skupinou DUO GALAXIE

24.00 Ohňostroj