Partu přátel napadlo již v loňském roce, že by mohli uspořádat fotbalový turnaj s dobročinným podtextem. Zrealizovat se jim jej podařilo až letos na fotbalovém pažitu v Krhovicích. Inspiraci našli v Jihlavě, kde už přes deset let funguje projekt Fotbalem proti rasismu. „Chtěli jsme na něj navázat. Do budoucna kromě fotbalu plánujeme přidat i další sporty a doprovodné programy pro děti,“ objasnila organizátorka Kamila Kůrková.

Přes prvotní zděšení, kdy třetí červencovou sobotu celý den pršelo a plac na hraní byl podmáčený, nakonec všech devět přihlášených mančaftů dorazilo. „Hrozně jsme se těšili a stálo nás to hodně úsilí, avšak ani jeden přihlášený tým to nevzdal. Přijeli, což nás neskutečně povzbudilo. I přes nepříznivé počasí se turnaj dohrál,“ těšilo Kůrkovou.

Mimo družstev z okolních vesnic nastoupily i dvě skvadry odjinud. „Raritou byl dívčí tým z Prahy a celek rakouských etnicky smíšených hráčů,“ přiblížila pořadatelka. Putovní pohár získalo mužstvo z Jaroslavic.

Turnaj proti rasismu vyvrcholil večerní sérií koncertů. Hlavní nosnou linkou celé akce je poukázat na problematiku rasismu. „V dnešním světě se manipuluje lidmi strachem a podporuje se nenávist a xenofobie. Vytvořila se kolem nás komunita stejně smýšlejících lidí, jejímž cílem je informovat ostatní o těchto problematikách, nejen rasismu, ale i dalších sociálních problémech a probouzet v nás lidskost, pracovat jako tým bez ohledu na gender nebo etnickou příslušnost,“ vysvětlila Kůrková.

Stovky příchozích podpořily finančně i Kočičí azyl Znojemsko. „Zřídili jsme na místě i kasičku na dobrovolný příspěvek na kočičí útulek,“ uzavřela organizátorka, která již nyní spolu s kamarády plánuje další ročník.