Přitom zimní teploty se v Chorvatsku příliš neliší od českých, sotva přesahují deset stupňů nad nulou. Jenže na Jihomoravany tam čekají tréninky a zápasy na přírodních vyhřívaných trávnících. „Umělky už nejsou tak špatné a tvrdé jako kdysi… (odmlčí se) Je mi pětadvacet a mluvím jako starší mazák,“ rozesmál se znojemský útočník Jakub Teplý.

„Každopádně jsou tvrdé, takže zlatá přírodní tráva,“ těšil se na chorvatské povrchy forvard.

Znojmo stráví v Medulinu dvanáct dní a sehraje čtyři utkání v mezinárodním turnaji Arena Cup. „Máme tam čtyři kvalitní soupeře, ligové chorvatské mančafty a Titograd z Černé Hory. To je pro nás jen plus,“ pochvaloval si znojemský kouč Leoš Kalvoda.

Znojemská soustředění a závěr přípravy

17.–28. 1.: soustředění + turnaj v Medulinu
18. 1., 11.00: utkání proti NK Lokomotiva Záhřeb (4. celek chorvatské ligy)
21. 1., 14.30: NK Slaven Belupo (8. celek chorvatské ligy)
24. 1., 11.00: OFK Titograd Podgorica (3. celek černohorské ligy)
26.–27. 1.: zápasy o umístění
28.1.–10. 2.: příprava ve Znojmě
11.–17. 2.: soustředění Makarská (soupeři budou upřesnění)
22. 2.: generálka s Hodonínem

Se svými svěřenci se vrátí do Chorvatska ještě na týden v únoru, jména dalších protivníků se klub teprve dozví. „Budeme trénovat na přírodní trávě, což je pecka, protože nohy na umělce trošku trpí. I když na mě bude dvanáct dní bez rodiny hodně, před čtyřmi měsíci se mi narodila druhá dcera,“ poznamenal zkušený slovenský záložník Matúš Lacko.

Uvědomuje si však, že třináctý celek druholigové tabulky se musí stmelit. „Potřebujeme být spolu a dát se dohromady, natrénovat, tomu musíme zimu obětovat. Doufám, že nám to pomůže,“ uvažoval Lacko.

Znojemský kouč už ke středečnímu utkání Tipsport ligy, v němž jeho svěřenci remizovali s Nitrou 4:4, nevzal srbského záložníka Aleksu Andrejiče, který na zkoušce nezaujal, ani vicemistra světa do dvaceti let z Kanady 2007 Tomáše Mičolu. „Ten se rozhodl sám, že už nechce dál pokračovat ve fotbalové kariéře na profesionální úrovní. Nebudu to víc komentovat,“ sdělil Kalvoda.

Znojmo také pustilo do konce sezony na hostování do Jihlavy brankáře Vlastimila Veselého, který na podzim ve druhé lize zasáhl jenom do utkání s Hradcem Králové.

Na soustředění do Medulinu jede s týmem trojice nováčků, švédský brankář se srbskými kořeny Marko Atanackovič, chorvatský záložník Ed Kevin Kokorovič a jeho krajan na hrotu Marko Marciuš. Průvodce jim v klubu může dělat bosenský útočník Dženis Beganovič, který za Znojmo nastupuje od léta. „S Begym se mi hraje dobře, vyhovíme si a doufám, že nám to bude dál vycházet. Nejsem typ útočníka, který se s obránci bude bít, nemám přes metr devadesát, jsem spíš ten vyčůranější. Potřebuji k sobě někoho na černou práci, což Begy dělá,“ přiblížil Teplý.