Osmačtyřicetiletý bývalý Orel žije v Brně, ale Znojmo má jako srdeční záležitost. „Tím, že jsem působil ve Znojmě čtrnáct let, jsem tu zapustil kořeny,“ říká Haman v rozhovoru.

Bývalý Orel Radek Haman opět ve Znojmě. Co vás sem přivedlo?
Pozvání Petra Švancary na tento zápas. Tím, že jsem působil ve Znojmě čtrnáct let, tak jsem tu zapustil kořeny. Kdyby se hrálo někde jinde, asi bych se rozmýšlel, jestli nastoupím. Na Znojmo jsem si čas rád udělal.

Do Znojma jste dojížděl z Brna, ať už jste hrál, nebo pak i trénoval. Když jste přijížděl ke Znojmu, co to s vámi dělalo?
Kolikrát jsem sem jezdil každý den. Bylo to takové chvění, když jsem se blížil. Naskakovala mi spousta věcí. Věděl jsem, kudy mám jet. Auto jsem si samozřejmě zaparkoval u zimáku a na hřiště došel. Vždycky se sem rád vracím.

Kdy jste skončil s hokejovou kariérou?
Bylo to před čtyřmi lety. Hrál jsem v Břeclavi třetí nejvyšší soutěž. U toho už jsem i pracoval.

Čím se tedy živíte?
Jsem investiční poradce. Udělal jsem si na to školu. Baví mě to, i když je to úplně jiný obor. Lidi u nás to moc neznají, podceňují to.

Věnujete se ještě sportu?
Lehce. Zrovna teď jsem přislíbil účast hokejové brněnské Old boys lize. Jako bývalý extraligový hráč tam můžu od padesáti let hrát. Tím, že mi příští rok bude padesát, tak mohu už tuto sezonu naskočit.

Za jaký tým budete hrát?
Jmenují se Wolves, čili Vlci.

Takže z Orla bude Vlk?
Přesně tak. To mně ani nedošlo.

Radek Haman
· 48 let
· Bývalý útočník znojemských Orlů.
· Na drese nosil číslo 17.
· Za Znojmo odehrál 515 zápasů.
· Nejvyšší soutěž hrál také v Jihlavě, Kometě Brno, Olomouci a Plzni.
· Má dva mistrovské tituly.
· S hokejem začínal ve Žďáru nad Sázavou.
· Syn Filip pokračuje v hokejové tradici.

Jak se na to těšíte? Nezapomněl jste bruslit?
Ne, ještě ne. Před čtrnácti dny jsem byl na oslavě osmdesáti let hokeje ve Žďáru nad Sázavou, odkud pocházím. Zahrál jsem si v týmu odchovanců, kterých je tam mnoho známějších než já. Jsou tam mistři světa, hráči draftovaní do NHL. Udělal jsem jim tam trochu křoví a zahrál jsem si po roce a půl ve vypůjčené výstroji. Tu moji totiž někdo před rokem ze sklepa ukradl, což bylo znamení, ať už nechodím na led. Na tu soutěž starých pánů se těším, protože tam si nikdo nebude nic dokazovat. Očekávám, že to bude pohoda.

Takže sport už děláte jen tak exhibičně?
Ano. I když to není na mně vidět, chodím běhat, protože tělo to vyžaduje.

Do posilovny nezajdete?
Ne, to určitě ne. Když jsem přišel tady na stadion a viděl tu tartanovou běžeckou dráhu, tak jsem si vzpomněl, kolik jsme toho tady naběhali.

K fotbalu máte vlastně jaký vztah?
Jenom jako k doplňkovému sportu v rámci letní přípravy. Když jsem ve Znojmě hrál, tak jsme objížděli vesnice a bylo to příjemné zpestření tvrdé letní přípravy.

Váš syn ještě hraje hokej?
Zrovna teď hraje Ligu mistrů za Třinec. Bojuje tam o místo v sestavě.

Na jakém postu hraje?
Je obránce.

Vy jste míval také sklony k bránění?
Býval jsem spíš bránící útočník a on je útočící obránce. Ze mě nemá vůbec nic.