Opava se s jedenácti body vyhřívá na čele ligové tabulky. „Hrajeme doma a musíme si pohlídat, abychom nedostali nějaký blbý gól, což nás vždycky srazí. Víme o síle Opavy, ale myslíme si, že jsme schopní utkání zvládnout,“ velí znojemský forvard Rostislav Šamánek. „Opava se mi herně líbí. Musíme se hodně zlepšit, protože to, co jsme předvedli v Ústí, s tím bychom proti Opavě úplně vyhořeli,“ nebere si servítky na klubovém webu útočník Znojma Antonín Růsek.

Pro znojemské fotbalisty bude především důležité, aby dokázali nepovedený zápas v Ústí hodit za hlavu. „Fotbal je o hlavě a pokud si člověk nevěří, tak jde jeho výkon dolů. Kdyby někomu mělo svazovat nohy, že jsme prohráli 4:0, tak hrát fotbal ani nemůže. Musíme věřit, že jsme lepší a jsme schopní Opavu porazit. Když tam tohle nebude, tak duel určitě nezvládneme,“ zdůrazňuje Šamánek.

Znojmo potřebuje proti Opavě zvýšit agresivitu v osobních soubojích. „Nemáme odražené balony a v soubojích nejsme dostatečně důrazní jako soupeř. Druhá liga je hlavně o tomto, ne o nějakém nahrávání si. Momentálně třeba víc držíme míč, ale nemá to správný účinek. Soupeři hrají jednoduše a jdou do každého balonu na sto procent, i kdyby se měli zranit,“ říká Šamánek. „Chybí nám důraz, jsme moc hodní,“ souhlasí Růsek.

Ne, že by se svěřencům kouče Jiřího Balcárka nechtělo, v střetech jsou však většinou pozdě. „Kolikrát letí míč mezi dva hráče, a nejdeme do souboje nikdo. Lepší bude, když do něj půjdeme dva a nespoléhat se jeden na druhého. Natrénovat nejdou úplně ani standardní situace, jelikož každý hráč má prostor, za který si zodpovídá. Nemyslím si, že někdo do soubojů nechce chodit, ale bohužel jsme v nich pozdě,“ láteří Šamánek, jenž má v nohách i osmnáct prvoligových startů.

Znojmo se rovněž trápí v koncovce, v pěti duelech zatím skórovalo jen čtyřikrát. V minulé sezoně se v prvních pěti kolech prosadilo jedenáctkrát. „Šance si vypracujeme, ale nejsou to podle mě stoprocentní příležitosti. Musíme si vytvořit větší šance, zatím však není ani předfinální fáze ideální,“ tvrdí Šamánek.

Prvních pět kol Znojma ve Fortuna národní lize
Sezona 2014/15 – 9 bodů, 10 branek
Sezona 2015/16 – 13 bodů, 14 branek
Sezona 2016/17 – 7 bodů, 11 branek
Sezona 2017/18 – 5 bodů, 4 branky

PATRIK EL-TALABÁNI