„Doufám, že si sportovní fanoušci najdou na stadion cestu v co nejhojnějším počtu. Sledovat hráče, kteří budou za pár let patřit k absolutní špičce světového fotbalu, stojí rozhodně za to," láká Michal Bělák, manažer druholigového 1. SC Znojma, které utkání hostí.

Zelenou od Fotbalové asociace České republiky dostal znojemský klub až po loňské rekonstrukci zchátralého stadionu. „Dnes už splňujeme nároky kladené na pořadatele mezistátního reprezentačního utkání. Dřív, když jsme ještě neměli dostatečně kvalitní osvětlení, trávník a odpovídající zázemí, by nás ani nenapadlo o pořadatelství žádat," povídá manažer.

Že do Znojma zavítají mladí talentovaní fotbalisté, těší nejenom představitele klubu, ale i vedení města. „Jsme rádi, že konečně můžeme všem sportovním fanouškům nabídnout i nevšední zážitky, za kterými by jinak museli dojíždět jinam," říká na webových stránkách Znojma starosta Vlastimil Gabrhel.

Následuje Brno

Uspořádat mezistátní reprezentační utkání podle Běláka není zase tak obtížné. „A tím, že se v sobotu hraje druhé vzájemné střetnutí v Brně a oba mančafty tam trénují i přebývají, odpadly nám některé povinnosti spjaté například s ubytováním fotbalistů," naráží na druhý vzájemný zápas českého výběru s tulipány.

Ten reprezentanti sehrají na hřišti brněnské Zbrojovky v sobotu od pěti hodin večer. „Přesto ale musíme obstarat drobnosti jako například národní vlajky či vyvěsit reklamní plachty. Vyšší nároky jsou na nás samozřejmě kladené i co se kvality pořadatelské služby týče," dodává Bělák.

V předprodeji do úterního podvečera zmizelo přibližně čtyři sta lístků. Takový zájem znojemských fanoušků překvapil i vedení klubu. „Není obvyklé, že na duely mladých reprezentantů chodí tisíce diváků. Když ale vyjde počasí, věřím, že si na stadion najde cestu podobný počet lidí jako při našich domácích zápasech," věří manažer.

Například poslednímu utkání 1. SC Znojma na městském stadionu proti Českým Budějovicím přihlíželo necelých patnáct set fanoušků.

I vzhledem k výhodě domácího prostředí a výsledkům posledních vzájemných duelů vstoupí do zápasu jako mírní favorité Češi. A to i přesto, že se pod novým stratégem Martinem Svědíkem, který vede reprezentační dvacítku od konce července, radovali z vítězství pouze v jednom ze čtyř případů.

Naposledy se čeští mladíci představili v říjnu proti druholigové Karviné, které po solidním úvodu podlehli 0:2. „S adeptem na postup do první ligy jsme sehráli velmi dobrý první poločas, kdy jsme si vytvořili herní převahu i dostatek příležitostí ke vstřelení branky, ale naše finální fáze nebyla přesná a důrazná. Navíc jsme ke konci první půle dostali hodně lacinou branku. Gól do šatny pak poznamenal náš výkon do druhé půle, kde už jsme nebyli tak kompaktní v obranné fázi a klesla i kvalita v ofenzivě," hodnotí pro web fotbal.cz trenér.

MIROSLAV VOZDECKÝ