Jako kouč byl u postupu Znojma do druhé ligy. V roli sportovního manažera zase zažil v roce 2013 postup do nejvyšší soutěže. „Znojmo považuju za srdeční záležitost. Sice jsem před čtyřmi lety odešel, ale s vědomím, že se sem jednou rád vrátím. Jsem rád, že jsem zpět, máme před sebou plno dalších výzev něco pro fotbal udělat. Snad se posuneme zase výš, abychom tu opět měli první ligu,“ přeje si jedenapadesátiletý bývalý znojemský kapitán.

Od odchodu ze Znojma až po návrat zpět prožil mnohé. Jako trenér vedl v krajském přeboru FK Znojmo, naposledy stál na střídačce divizní Třebíče, kde nyní skončil. Kromě toho má za sebou taky angažmá v roli vedoucího juniorského týmu brněnské Zbrojovky. V současné době trénuje ještě rakouský Retz.

Vydal se ale také do ciziny. „Hodně jsem cestoval, navštívil jsem i Nigérii, kde jsem strávil dohromady asi měsíc a půl. Viděl jsem tam spoustu fotbalistů. Zážitků mám plno, jde o zemi neomezených možností, někomu i nahání strach. Je to úplně odlišná kultura, jiný svět,“ vypráví Sobota.

Strach však mají lidé z Nigérie někdy i oprávněně. „Nebezpečí bylo plno hlavně při cestování, ve městech to není tak hrozné. Pokud se neletí a jede se autem, je to občas o hubu,“ směje se.

V Nigérii nebyl na dovolené, ale pozoroval místní hráče. „Nastupuje tam spousta dobrých fotbalistů, ale mají jinou mentalitu a jen málokterý se v Evropě prosadí,“ přemítá Sobota.

Možnému návratu do Afriky se nebrání. „Mám v Nigérii hodně přátel, kteří mě pořád zvou, protože chtějí dostávat hráče do Evropy. Zrovna mám nabídku, abych tam v dubnu odcestoval, ale kvůli vytížení ve Znojmě to zřejmě nebude možné,“ myslí si jihlavský rodák.

Nejen africkým hráčům se věnuje také v České republice. „Nedávno jsem měl kemp v Jevišovicích s fotbalisty z Trinidadu a Tobaga a čtyři jsme nechali hrát v Třebíči. Mám tak nabídku odcestovat i na Trinidad. Je to pěkné, ale musí se také najít čas,“ ví Sobota.