Jak říká v rozhovoru pro Znojemský deník, hlavním problémem jihomoravského mančaftu byly neproměněné branky. „Bohužel nedávali jsme je. A fotbal je o gólech,“ přiznává Kalvoda. Co bude dál, netuší. „Vše je v jednání,“ prozrazuje nynější sportovní ředitel 1. SC Znojmo.

Půl roku jste působil v pozici sportovního ředitele, tři zápasy před koncem letošní sezony Fortuna:Národní ligy jste přebral tým potom, co odešel Šturma. Dalo se během oněch utkání něco udělat proti sestupu?

Šance tam byla. Když to vezmu zpětně, chyběly nám dva body. Po remíze v Sokolově nám stačilo vyhrát doma proti Vítkovicím. Ovšem výsledek nikdo dopředu netuší. Během utkání s Vítkovicemi jsme neproměnili pokutový kop za stavu 0:0. Klání by se pak vyvíjelo úplně jinak. Potom bychom udržení zvládli. Týmy v druholigové tabulce byly od počátku sezony vyrovnané.

Jednou bylo Znojmo osmé, jindy třinácté. Měl na to konkrétní vliv nevyvážený kolektiv?

Na podzim se fotbalisté proti vašemu odvolání postavili, takže osazenstvo kabiny tahalo za jeden provaz. Já si myslím, že kolektiv byl dobrý. Na můj vkus tam bylo až moc cizinců.

Hrála roli ve velkém množství cizinců v dresu druholigového mančaftu Znojma finanční otázka? Jak byste hodnotil třeba nedostatek znojemských odchovanců?

Když vezmete znojemské odchovance, kteří by měli na druhou ligu, tak ti zde v té době nebyli. Malár, Moravec, Švarc a Martínek hráli na hostování. Nemyslím si, že příchozí cizinci byli špatní, ale určitě jsme měli pracovat ne na odchovancích, ale domácích fotbalistech z Česka. Ovšem domácí hráči, ať je to, jak je to, chtějí trošku více peněz než ti zahraniční.

Během první poloviny roku jste předvedli slibné výkony proti silným týmům. Ať už se jednalo o výhru 6:0 nad Vítkovicemi, či vyrovnané klání s Hradcem Králové. Naopak s celky z nižších pater tabulky jste uhráli někdy těsné vítězství. Čím to bylo?

Těžko říct. Když vezmu vše opravdu od prvního podzimního kola, v němž jsme nastoupili proti Varnsdorfu a remizovali s ním 1:1… Přitom jsme mohli vyhrát s daleko větším rozdílem. Po celou sezonu jsme nedávali dostatek branek. Bohužel. A fotbal je o gólech.

Do druhé poloviny sezony jste vstoupili nadšení z nového sponzora, přibylo hráčů z Balkánu a tým vypadal svěže. Potom vyšel v MF Dnes jeden článek o sázkových machinacích a museli jste narychlo před začátkem jara shánět trenéra a nové posily. Vy jste převzal funkci sportovního ředitele. Utrpěla psychika mužstva velkou ránu?

Samozřejmě. V hlavách hráčů byly všechny intriky kolem mančaftu. Doposud není věc uzavřená a já k tomu nemám co říci.

Je pravda, že ve znojemském týmu potom nastoupila spíše individualita hráčů než týmový duch?

Neřekl bych. Kluci makali za kolektiv. Spíše se projevil faktor více cizinců v týmu.

Myslíte si, že tuzemští borci se s kolegy ze zahraničí anglicky nedomluvili?

Zahraniční hráči ne vždy všemu rozuměli. I když jsme s nimi herní situace a konkrétní věci probírali individuálně, tak nevěděli, o co jde. Znojmo nemá velký klub, kde všichni mluví anglicky, což šlo vidět v přípravě i v posledních třech kolech.

Tomáš Cihlář, který hraje za 1. SC mnoho let, před časem v rozhovoru pro Znojemský deník řekl, že mančaft táhnou čtyři zkušení bardi (ať už je to on, brankář Antonín Buček a další), jež také dělají chyby, a nelze čekat, že někdo mladý bez zkušeností bude vést mužstvo místo nich.

Každý hráč hrál o své další angažmá, když mu zde končila smlouva, a svou vizitku. Vždycky je lepší, když se o něm bude vykládat, že zachránil Znojmo ve druhé lize, než že s týmem spadl.

Přesto, vzpomenete si na nějaký silný moment, který vám z uplynulé sezony Fortuna: Národní ligy utkvěl v paměti?

Byl to podzimní zápas ve Vítkovicích, kde jsme vyhráli 6:0. Jakub teplý tehdy vstřelil čtyři branky. Na podzim jsme uhráli šestnáct bodů. Jaro se bohužel nepovedlo a získali jsme jen devět bodů. Kdybychom jich urvali šestnáct nebo čtrnáct, tak jsme zachráněni.

Už jste řešili s majitelem klubu Jiřím Tunkou, co bude po sestupu? Řekl vám někdo, jako sportovnímu řediteli, že ze Znojma už na sto procent odchází? Vy osobě nevíte, zdali zůstanete na své pozici?

Nějací hráči odejdou, protože jim skončí smlouva. Nerad bych předbíhal, vše je zatím v jednání. Samozřejmě se to týká i mě. Záleží na domluvě pro další sezonu