Vysněného startu 
v nejvyšší soutěži se obránce olomoucké Sigmy Ondřej Sukup dočkal až v předposledním ligovém kole. Od svého zimního příchodu musel čekat téměř půl roku. „Je to splněný sen, ale ještě bych rád nějaké starty přidal," usmíval se čtyřiadvacetiletý fotbalista.

A v co ještě doufá? Třeba v to, že ho bývalí spoluhráči ze Znojma pozvou na oslavy historického postupu, na němž se ještě na podzim podílel.

Jaké jsou první dojmy z první ligy?

Čekal jsem na ten první start docela dlouho. Trvalo to celou půlsezonu, ale nakonec se to podařilo. Jsem samozřejmě rád. Dojmy jsou jen dobré, i když sám svůj výkon hodnotit nebudu.

Byl hodně cítit rozdíl mezi první a druhou ligou?

Musím přiznat, že to bylo ve větším tempu než druhá liga, i když to byl taky hodně bojovný zápas. V prvním poločase to ještě šlo, ale ve druhém se to rozjelo a bylo to opravdu už na jiné úrovni.

Je první ligový start vaším splněným snem?

Vždycky jsem to říkal, že bych si chtěl někdy zahrát ligu. Už když jsem byl v Šardicích. Říkal jsem si po zápase, že se mi to tedy vyplnilo, ale mám čtyřiadvacet, takže bych nějaké starty rád ještě přidal.

Přidáte ho hned proti Budějovicím v sobotu?

Bude to na trenérovi. I kdybych se měl vrátit na lavičku, tak bych nebyl naštvaný nebo uražený, ale samozřejmě bych si rád zase zahrál.

Nebyl jste naštvaný ani v průběhu sezony? Na první šanci jste čekal skutečně dlouho.

Šlo o to, že jsem musel podstoupit určitou cestu, abych do toho vůbec mohl naskočit. Je pravda, že taktika v první lize je opravdu o něčem jiném. Taky jsem si zvykal na herní styl Sigmy. Nevím, neříkám, že kdybych naskočil hned od začátku, že by to pro mě bylo špatně, ale na tréninku mi to opravdu chvilku trvalo.

Přesto jste ale asi počítal, že šance přijde dřív, ne?

Bylo to pro mě těžké. Myslel jsem si, že dostanu šanci dřív, nebo že aspoň budu bývat na lavičce, protože kolikrát jsem ani na ní nebyl. Být naštvaný by ale nemělo cenu. Sigma je v lize špičkový klub. Jsem rád, že jsem se dočkal aspoň takhle.

Nevnímal jste to tak, že vás trenér Pivarník přehlížel?

Bylo pro mě složité si to 
v hlavě porovnat. Nemůžu říct, že bych se cítil vyloženě odstavený, ale větší šanci jsem dostal, až když u týmu skončil.

Bral jste to tak, že vám uškodilo, že jste do Olomouce přišel spíš na popud vedení, s nímž měl trenér spory?

Asi to tak bylo, že mě přivedlo spíš vedení než přímo pan trenér. Asi si představoval zvučnější jméno, což se mu nesplnilo. Na druhou stranu nemůžu říct, že by si to na mně nějak vybíjel. To ne. Problém byl spíš v té mojí výkonnosti.

S čím jste měl největší problémy?

Jelikož jsem obránce, tak to byly hlavně ty obranné věci z hlediska taktiky. Různé posuny, komunikace se stoperem. Ve Znojmě jsme taktiku moc nedělali. Tam to bylo hlavně herní. Druhá liga je hodně o bojovnosti. Samozřejmě videa jsme před zápasem měli, ale že by se rozebíral každý detail, to ne. A vyloženě taktické tréninky jsme moc nedělali. Tady v Olomouci to bylo jiné. Bere se ohled na každou maličkost. To jsem dřív nezažil, a proto to pro mě asi bylo těžší, že jsem na to nebyl zvyklý.

Cítíte se teď být lepším hráčem?

Těžko říct. Posun tam nějaký určitě byl. Asi bych si musel zkusit zahrát zase druhou ligu, abych viděl to přímé srovnání.

Možná se v příští sezoně budete mít příležitost porovnat s bývalými spoluhráči ze Znojma přímo v lize. Sledoval jste jejich jízdu?

Uvidím, jak nakonec dopadnou. Samozřejmě jsem je sledoval a přál bych jim, aby si ligu mohli zahrát. Pracují tam hodně snaživí lidé. Fotbalisté jsou tam výborní, ale zázemí zatím není určitě na takové úrovni, jaká by v lize mělo být.

Nebylo vám to nakonec trochu líto, že jste seděl na lavici a u toho historického postupu nebyl?

Jsem rád, že jsem Znojmu mohl pomoct toho půl roku, co jsem tam byl na podzim. Ale jinak mě to nemrzí. Jsem rád, že jsem tady v Olomouci. Sigma je pro mě rozhodně krokem dopředu.

Předpokládám, že jste zůstal se spoluhráči v kontaktu. Nepozvou vás alespoň na oslavy, které jistě budou velkolepé?

V kontaktu s klukama jsem, hlavně s Todorem Yonovem. Ale teď ještě nic takového neřeším. Nejdřív musí skončit liga a také Znojmo musí dohrát sezonu a pak se uvidí. Třeba mě pozvou.

JIŘÍ FIŠARA