Trenér fotbalistů Inzert Expresu Znojmo Tomáš Pěnkava má za sebou první rok působení u tohoto týmu. V něm dokázal zúročit své fotbalové zkušenosti a přivést svůj tým k sedmé příčce v I. A třídě Jihomoravského kraje. Sám i v několika utkáních nastoupil a v tom sobotním se spolu s jeho trenérským kolegou Milan Samkem, stali hvězdami zápasu. Až po jeho příchodu na hřiště dokázal oblekovický tým otočit nepříznivý vývoj utkání. Už teď můžeme všechny příznivce Inzert Expresu potěšit. Tomáš Pěnkava u týmu zůstává.

Do soutěže jste vlétli jako čerstvý vítr z hor. Pak ale přišel útlum. Jak to?

Začátek jsme měli hodně dobrý, o tom žádná. Pak ale přišlo jakési uspokojení mužstva a začaly přicházet nepříznivé výsledky. Byl jsem na to ale upozorňovaný. Na to, že se hráči spokojí s tím, co je a nedokáží ze sebe dostat maximum a jít v tabulce ještě výš. Určitá vina je i na mé straně. Možná jsem na ně mohl být tvrdší.

V jedné fázi soutěže jste se pohybovali hodně dole, že?
Ano, to je pravda. Dostali jsme se do série utkání, kde jsme několikrát prohráli. I přes snahu a zlepšení herní stránky ty výsledky nepřicházely. Bodovali jsme jen v Doubravníku, který se ze soutěže odhlásil, tudíž se nám tři body z tabulky odečetly.

V zápase s Moravskou Slavii Brno vás provázelo až přílišné neproměňování šancí. Byl to jen jednorázový problém?

Ne. To je to, co nás provází celou sezonu. Je několik utkání, ve kterých jsme byli mnohem lepší a stejně jsme prohráli. To vás pak mrzí už jen kvůli těm klukům.

Dá se vůbec taková věc, jakou je proměňování šancí, natrénovat?
Přemýšlím o tom pořád. Snažíme se to zlepšit. Na každém tréninku pilujeme střelbu a podobné věci. Vím, že tady na to nejsou takové podmínky, aby se trénovalo čtyřikrát týdně. My se pořádně sejdeme až na pátečním tréninku, protože je každý pracovně vytížený a máme tu nějaké studenty. Natrénovat se to určitě dá, ale k tomu je zapotřebí více tréninkových jednotek.

V několika utkáních jste nastoupil i jako hráč. Proti moravské Slavii Brno jste pomohl se svým asistentem otočit utkání. Máte k tomu co říct?

Nemám. (smích) To je velká náhoda. Je to o tom štěstí. Je to i o umění to dobře kopnout, aby to letělo tam, kam má. Byly to dva přímé kopy, které se proměnily. Ale překvapil mě Milan Samek. Od něj, jako hrajícího asistenta, jsem v sezoně čekal, že bude v rozhodujících fázích zápasů rozhodovat utkání, což se tak nedělo. Dneska mu to ale vyšlo na sto procent.

Jak se vám vůbec pracovalo s druhým znojemským týmem?

S mančaftem se pracovat dá. Jsou to dobří fotbalisté, ale musí si to každý srovnat v hlavě a ujasnit priority. Je to i částečně na mě, abych je k tomu donutil. Ale ve své podstatě byl ten první rok takový seznamovací, takže od příští sezony očekávám zlepšení, co se výsledků týče.

Jak bude vypadat tým v příští sezoně. Už o tom máte jasno?
O některých hráčích, kteří by měli náš tým posílit právě jednáme. Hlavně potřebujeme, aby se nám uzdravili zranění. Odchody samozřejmě budou. S kariérou končí Miroslav Turek, který nám v sezoně i přes svůj vyšší věk hodně pomohl. Dnes jsme mu dali symbolicky kapitánskou pásku, aby si to loučení pořádně užil.

Kdy začínáte s letní přípravou a kde bude probíhat?
Začínáme jedenáctého července. Příprava bude probíhat v domácích podmínkách, které tu máme skvělé. Kluci by se určitě na nějakém soustředění domluvili, ale myslím si, že by to bylo zbytečné.

Hrával jste kdysi nejvyšší soutěže u nás. Teď jste se dal na trenérskou kariéru. Jaké jsou vaše cíle zde?
Ambice mám v tom, aby mužstvo fungovalo a šlapalo tak, jak má. Chci, abychom hráli dobrý fotbal, který se bude divákům líbit. Nechceme hrát nějakou nakopávanou nebo hrát na brejky. Náš fotbal musí nejen nás, ale i lidi bavit.

Na vašem stadioně se hodně zapracovalo na zázemí. Máte v plánu ještě nějaké úpravy?
Udělalo se zde hodně věcí, to je pravda. Chtěli bychom rozšířit kabiny a spravit sprchy, aby hráči měli určitý komfort. Také bychom do podzimu chtěli osvětlit odlehčovák, abychom na něm mohli trénovat i ve večerních hodinách.