Vlajkonoše české výpravy na olympijských hrách v Aténách oslovil v létě s nabídkou nový trenér druholigových fotbalistů Radim Kučera. „Začali jsme na bazénu, postupně jsem klukům začal individuálně pomáhat s věcmi, které každý z nich potřebuje zlepšit. Starám se také o regeneraci, zajdeme si třeba do sauny," vysvětluje trojnásobný olympionik zrod spolupráce.

Hráči věří, že zejména v delším časovém horizontu se Svobodova práce projeví. „Zatím u nás není tak dlouho, ale klub to dělá především kvůli starším hráčům, kterým zlepšená regenerace pomůže. Je to prevence proti zraněním, kterých má ubýt," říká třiadvacetiletý znojemský zadák Daniel Odehnal.

Držitel stříbrné medaile z mistrovství světa v roce 2002 bere své nové svěřence také do bazénu. „Všichni ho přeplavali, což je dobrý základ. Jde o to dostat kluky do laktátu, aby jim vylétla tepová frekvence a pak se zase uklidnili. Je to podobné jako sprint na hřišti," odkrývá jednu ze svých tréninkových metod. „Někteří kluci s tím trochu válčili," přiznává obtíže Odehnal.

Pro nadšence

Svoboda vypomáhá aktuálně třetímu celku tabulky ve volném čase, ale do budoucna nevylučuje, že se kondičním tréninkem bude živit. „Moc rád pomůžu zkušenostmi, které jsem v kariéře nasbíral. Ve Znojmě jsem vždy fandil fotbalu i hokeji. Dělají to kluci z města, jsou to nadšenci a jsem rád, že můžu něco předat," váží si spolupráce znojemský rodák.

I fotbalisté si nového člena týmu považují. „Je to obrovská osobnost, startoval na olympiádě. Má nám určitě hodně co dát, i co se týče regenerace," míní Odehnal.

Jelikož se Svoboda s týmem potkává často a objevuje se také na lavičce při zápasech, nevyhne se společným emocím. „Hlavně před zápasem si říkám, zda jsme vše připravili správně," potvrzuje.

Hráčům se snaží pomoct i slovně. „Do fotbalu nezasahuje, ale hecuje nás a podporuje," popisuje Odehnal.