Druhý, třetí a jedenáctý tým první ligy. To jsou nejbližší soupeři tří jihomoravských fotbalových týmů. I když region nemá v nejvyšší soutěži svého zástupce, ve třetím kole domácího poháru na tyto soupeře narazí. V úterý se hraje Ondrášovka Cup ve Znojmě, ve středu v Brně a Tasovicích.

Podle tabulky čeká nejtěžší úloha Znojmo. Po dvou druholigových porážkách jej čekají Bohemians 1905. Tým, který naopak v nejvyšší soutěži jako by zapomněl prohrávat. „Staví na týmovosti a bojovnosti. Tím válcují ligu a jsou druzí v tabulce. Před námi jsou dva úkoly: přilákat co nejvíce diváků na stadion a držet s klokany co nejdéle krok,“ přeje si znojemský trenér Bohumil Smrček.

Kromě pětigólové porážky v Jablonci zdobí Bohemians pevná defenziva. Trenér vršovického celku Pavel Medynský navíc nebude šetřit opory. Pražané mají stejnou motivaci jako Znojmo: případné dvouzápasové osmifinále proti pražské Spartě. „To je sen. Jsme připravení na sto procent. I když jsme teď prohráli dvě utkání v lize, náladu máme optimistickou. Vždyť pro nás je svátek každý souboj ve druhé lize, natož pohár proti celku z vyšší soutěže,“ neskrývá nadšení kapitán 1. SC Todor Yonov.Tradiční sestava dozná několika změn. Trenér Smrček dá šanci i hráčům širšího kádru.

Podobné to bude ve Zbrojovce, která optimální jedenáctku stále hledá. „Na pár postech zřejmě přijdou změny. Ty jsou vynucené tím, že se některým hráčům proti Střížkovu moc nevedlo. Jinak bereme zápas se vší vážností,“ prozrazuje forvard Zbrojovky Petr Švancara.

Mercedes, jak se mu přezdívá, se rozplýval, že pohárový pavouk přiřkl Brnu za soupeře právě ofenzivně laděnou Mladou Boleslav. „Úplně jiný duel by byl proti Budějovicím nebo Příbrami. Čeká nás útočný fotbal, takže chceme hrát podobně. Věřím, že nám souboj pomůže i psychicky,“ přibližuje Švancara atmosféru v kabině po chudém zisku dvou bodů ze čtyř dosavadních zápasů.

Utkání proti týmu trenéra Koubka je pro Švancaru rutina, což neplatí o jeho mladších spoluhráčích. „Kluci si aspoň ověří, jak jsou silní. Navíc máme v hlavě možnost hrát dvakrát proti Plzni. Samozřejmě pokud postoupíme,“ věří brněnský patriot, který si přeje na stadionu v Srbské ulici vidět co nejvyšší návštěvu.

Třetí kolo domácího fotbalového poháru je historickým úspěchem Tasovic, vesnice s necelými třinácti sty obyvateli. V pětašedesáti­letých dějinách klub prvoligového soupeře ještě nevyzval.

Na zápas s pražskou Duklou se proto chystá celá obec i diváci ze vzdáleného okolí. „Hlavně si přeju, abychom neudělali ostudu. Jestli ale Dukla nasadí mladé hráče, jak trenér Kozel tvrdil po ligovém zápase, uvidíme. Třeba bouřlivé prostředí s mladými kluky zamává a postoupíme,“ usmívá se tasovický kouč Tomáš Šťastný. „Podle dvou posledních zápasů se ale zdá, že nejsme moc dobře připravení,“ naráží trenér na remízy z posledních kol.

Zápasy 3. kola poháru
Jihomoravské celky v Ondrášovka Cupu

- 1. SC Znojmo
V úterý v 17.00 hodin proti Bohemians 1905
Hvězdy soupeře: Sňozík, Škoda, Hartig
Cesta pohárem: Žďár 3:2, Bystrc 1:1 (2:0 pen.)

- FC Zbrojovka Brno
Ve středu v 17.00 hodin proti Mladé Boleslavi
Hvězdy soupeře: Miller, Kulič, Chramosta
Cesta pohárem: Sparta Brno 2:1, Polná 4:0

- Sokol Tasovice
Ve středu v 17.00 hodin proti Dukle Praha
Hvězdy soupeře: Gedeon, Jirouš, Markovič
Cesta pohárem: Rosice 7:3, Líšeň 3:1
Na koho narazí v případě postupu:
Znojmo vs. Sparta /Domažlice – Pardubice
Brno vs. Sokolov – Karlovy Vary/Plzeň
Tasovice vs. Kunice – Jablonec
Všechna utkání startují shodně od pěti hodin odpoledne.