Na podzim uhráli znojemští hráči ve Fotbalové národní lize kýženou šestou příčku, nohy na stůl si ale dát nemohou. Respektive mohou, ale kondičně-regenerační trenér týmu Květoslav Svoboda to hned pozná a radost mít rozhodně nebude.

Přípravu hráčů v době jejich dovolené totiž sleduje na mobilní aplikaci. „Hlídá nás. Aktuálně máme naplánované čtyři běhy, které musíme splnit. Trenérovi na mobilu přes GPS naskočí, kdo kde běhá a jak," vysvětluje znojemský záložník Šimon Šumbera.

Jihomoravský celek využívá už od léta aplikaci Runtastic, která nahradila hojně využívané sporttestery. „Velice nás zaujalo, že je na ní všechno vidět. Poznáme, kolik kdo spálí kalorií a za jak dlouho. Tím, že se data ukládají, poznáme, jak na sobě hráč v čase pracuje, aniž ho máme u sebe. Je to super propojení," libuje si Svoboda.

Plán přípravných duelů
- 11. ledna: Vysočina Jihlava (hřiště Jihlava)
- 14. ledna: Spartak Trnava (Senec)
- 18. ledna: Zbrojovka Brno (Brno, Tipsport liga)
- 21. ledna: Pardubice (Brno, Tipsport liga)
- 25. ledna: MFK Skalica (Brno, Tipsport liga)
- 11. února: Šamorín
- 13. – 17. února: soustředění
- 15. února: Fastav Zlín B
- 18. února: Vlašim
- 25. února: Velké Meziříčí (Znojmo, Horní park)

Pozn.: klub počítá se zařazením dalších střetnutí na záčátek února příštího roku.

Přípravu „přes mobil" si pochvalují i hráči. Trénink si totiž mohou odbýt, kdy a kde jim vyhovuje. „Mají volno, ale zároveň nemají. Hráč trénuje a přitom zůstává v rodinném klidu. Zrovna při těchto typech tréninků to hraje i důležitou psychologickou roli," naznačuje někdejší plavecký reprezentant Svoboda.

Majitel stříbrné medaile z mistrovství světa v roce 2002 vyzdvihuje především hráče, kteří do Znojma v létě přišli z nižších soutěží. „Na nich je posun nejvíc vidět. V určitých aspektech je druhá liga náročnější než první, hráči toho víc naběhají. Jsem rád, že trenér Radim Kučera jde cestou moderních metod," říká.

Znojmo sice zakončilo podzim ve druhé lize v polovině listopadu, ale čtrnáct dní ještě trénovalo. Došlo i na florbal a lední hokej. „Úplně nejšikovnější je Radek Mezlík. Je ze staré školy a umí všechny sporty, které jako malý hrál. Ale hodně dobří jsou i kluci z Vyškova Urbi a Holas (Dominik Urbančok a Michal Holub – pozn. red.). Vypadalo to, jako kdyby spolu hráli odmalička," usmívá se Šumbera.

HRAJÍ O ODMĚNY

Zápasový program zimní přípravy začne Znojmu 11. ledna v Jihlavě proti prvoligové Vysočině. Klub se přihlásil i do Tipsport ligy, kde se ve skupině střetne s Pardubicemi, Skalicou a Zbrojovkou. „Na Brno se těším, vždycky je příjemné si zahrát proti klukům, které znám," vyhlíží Šumbera derby.

Oproti loňsku se moravská skupina tradičního zimního turnaje přesunula z Vyškova zpět do Brna. Pořadatelé v jubilejním dvacátém ročníku lákají družstva na nejvyšší odměny v historii soutěže. „Je dobré, že je tam nějaký soutěžní náboj, ale pořád je to příprava. Počítám s tím, že zase budeme střídat třeba celou jedenáctku," dodává Šumbera.