Obléknout dres, zavázat kopačky, upravit štulpny a hlavně už s hurónským řevem poprvé vyběhnout na vytoužený umělý trávník. Sen stovek fotbalistů na Znojemsku se začíná plnit hrušovanským sportovcům.

Nedaleko zámku totiž mají první a vůbec jediné fotbalové hřiště s umělým povrchem v regionu. Bude se na něm kopat krajský přebor, certifikát by měl nabídnout množnost hrát na umělém povrchu i druhou ligu. Nákladem čtrnáct milionů korun jej na kopečku nad současným přírodním hřištěm vybudovali dělníci za tři měsíce.

„Do loňského roku jsme hráli divizi, dorostenci hráli kraj, dva manšafty žáků také kraj a na přípravu a zápasy jsme měli jen jedno jediné hřiště. Přírodní tráva dostávala pěkně zabrat,“ uvedl předseda fotbalového klubu Cukrovar Hrušovany Pavel Makrovský. Proto se hrušovanští rozhodli vybudovat hřiště s umělým povrchem.

„Začali jsme prvního září a koncem listopadu byla kolaudace. Máme zde umělou trávu třetí generace o rozměrech dvaadevadesát na pětapadesát metrů čisté míry,“ přiblížil Makrovský. Na hřišti zatím chybí asi třicet metrů oplocení a sítě v branách. „Bohužel jsme nesehnali peníze na osvětlení, přestože hrubou přípravu už máme. Na jaře příštího roku bychom osvětlení chtěli mít hotové,“ doplnil Makrovský.

Místním fotbalovým funkcionářům se podařilo získat dotaci z Ministerstva školství. „Dotace byla deset milionů korun, jeden a půl milionu poskytlo město a zbytek jsme těžce sehnali od sponzorů,“ nastínil předseda klubu.

Školáci zadarmo

Jako jednoznačné rozhodnutí zastupitelů Hrušovan nad Jevišovkou, poskytnout část peněz na stavbu hřiště, hodnotí přínos radnice starostka města.
„Zástupci klubu přišli s konkrétním návrhem a informovali nejprve radu města a později zastupitele o svém plánu. Zastupitelstvo pak většinou hlasů schválilo poskytnutí půl druhého milionu na stavbu hřiště,“ řekla Alena Loukotová. Podle jejích slov má radnice smluvně zajištěnou možnost bezplatného využívání nového hřiště školáky z místní základní školy a také dětmi z mateřské školky.

Vedení školy je z nového hřiště nadšené. „Je to výborná věc. Naše děti se na umělou trávu už moc těší. Ve škole totiž máme jen betonové hřiště na basketbal a malé hřiště. Na fotbal jsme si dosud museli půjčovat od fotbalistů velký trávník. To jsme využívali jen jednou za rok,“ uvedla zástupkyně ředitelky školy Petra Vašíčková. Hřiště stoprocentně využijí především místní fotbalisté.

„Díky novému hřišti se můžeme kvalitně připravovat na zápasy v mistrovské soutěži,“ řekl trenér A mužstva Bohumil Juřica. V rukou má již nyní termíny zápasů celé zimní přípravy včetně zápasů. „Proto si myslím, že i když na hřišti nebudeme sami, k žádné kolizi termínů nedojde,“ doplnil Juřica.

Jeho svěřenci se již nyní na umělý pažit těší. „Z reakcí kluků už z kabiny vím, že se na umělý povrch nesmírně těší. Pro přípravu je to rozhodně ideální řešení. Hrušovany mi daly šanci trénovat A mužstvo už v divizi a já jsem moc rád, že budeme mít k dispozici také umělý trávník,“ dodal trenér.

Odlišnosti umělého povrchu od přírodního pažitu hodnotí stručně. „Na umělé trávě je trochu víc zatížený pohybový aparát a především klouby. Když chce hráč zastavit, stojí na desetníku, hřiště vás nepustí,“ srovnává oba povrchy Juřica.

První ostrý trénink na umělém povrchu absolvuje jedenáctka A mužstva Cukrovaru Hrušovany nad Jevišovkou, která hraje krajský přebor, devátého ledna příštího roku.