Osmnáctiletý útočník si rozdělí herní čas proti vítězům červencového mistrovství Evropy do devatenácti let v Gruzii s Martinem Graiciarem, který už patří italské Fiorentině, ale ještě hostuje v Liberci. „Jsme dva kvalitní útočníci. Měli bychom nastoupit oba dva. Je to zdravá konkurence, která může prospět oběma. Když se nebude jednomu dařit, nastoupí druhý,“ povídá Růsek.

Kmenový hráč brněnské Zbrojovky ve Znojmě hostuje a ve druhé lize se z osmi zápasů prosadil třikrát. „Cítím se dobře. Šel jsem do Znojma kvůli herní praxi. Když teď hrávám, jsem na tom dobře i fyzicky. Doufám, že to bude pokračovat,“ říká spokojeně 187 centimetrů vysoký hráč.

Matúš Lacko (vpravo).
Horší hřiště jsem nezažil. Je to masakr, říká probuzený střelec Lacko

Urostlého hrotového forvarda čekají těžké souboje s anglickou obranou. Například sedmnáctiletý Ryan Sessegnon odehrál v druholigovém anglickém Fulhamu už 41 utkání a dal osm gólů.

Do kádru prvoligového Stoke City už nakukuje i Josh Tymon. „Dívali jsme se na video a víme, že má Anglie velkou kvalitu. Ale nějak extra jsme se na jednotlivé hráče nepřipravovali. Skoro všichni jsou v útočné fázi výborní,“ prohlašuje Růsek.

1. SC Znojmo. Ilustrační foto.
Série výher je u konce. 1. SC Znojmo prohrálo v Třinci 1:2

Český výběr má svému soupeři co vracet. Angličané totiž svěřence Luboše Kozla vyřadili v Gruzii v semifinále gólem ve třetí minutě nastavení a poté turnaj ovládli.

Růskovi tehdy nominace na evropský šampionát unikla. „Nejdeme si jen tak zahrát. Je to náš poslední sraz před kvalifikací, takže už myslíme i na výsledek, který bude pro nás důležitý,“ dodává talent Zbrojovky, jehož podpoří v hledišti rodina i přítelkyně.

Anglická výzva
ČESKÁ REPUBLIKA U19 – ANGLIE U19
Čas: Pátek, 18.00
Místo: Městský stadion v Horním parku, Znojmo
Vstupné: zdarma
České hvězdy: obránce David Heidenreich (Bergamo), záložník Michal Sadílek (PSV Eindhoven)
Anglické hvězdy: Ryan Sessegnon (Fulham), Josh Tymon (Stoke City)