„V roce 1923 byl v Šatově založen Sokol. Je to vlastně historický mezník vzniku dnešního TJ Tatranu Sokol,“ uvádí nynější sekretář oddílu Václav Kropáč, který zpracoval historii pro klubový web.

Než šatovští fotbalisté zakotvili na současném hřišti, hrávali na dvou jiných. „Před válkou bylo první fotbalové hřiště menších rozměrů v blízkosti keramiky a klub měl název SK Šatov. V mužstvu hráli například František Švéda nebo Rudolf Jelen. Po válce bylo hřiště vybudované na loukách za bývalým mlýnem dnešního zemědělského družstva. V roce 1948 získala šatovská tělovýchovná jednota Sokol vlastnické právo na pozemky, kde se nachází současný sportovní areál Tatranu,“ přibližuje Kropáč.

Posléze působili fotbalisté pod pod hlavičkou TJ Tatran Šatov. Za vznikem názvu Tatran stojí keramická továrna, která byla v Šatově. „Keramická fabrika fotbal podporovala. Patřila pod Poštornou. A tam byl oddíl Tatranu. Ředitel té keramiky si přál, aby zdejší jednota jmenovalo stejně,“ vysvětluje pamětník šatovského fotbalu Jozef Kučera.

Ten je původem Slovák a do Šatova ho zavála vojenská služba. Vojáci bývali i součástí šatovského mužstva. „Využívali jsme toho, že tady byli pohraničníci. Když byl nějaký šikovný, nabídli jsme mu, aby u nás hrál. Někteří si tady našli manželku jako já a zůstali,“ vzpomíná Kučera.

V šatovském fotbale začal působit v roce 1954, kdy ho oslovilo tehdejší vedení. „Začal jsem jako zapisovatel, byl jsem i předsedou oddílu a končil jsem jako člen kontrolní komise. Nikdy jsem fotbal nehrál, ale pro administrativní práci to není nutné. Když jsem v roce 2004 dovršil padesát let činnosti u fotbalu, tak jsme požádal valnou hromadu, aby mě uvolnila, abych přenechal místo mladším,“ usmívá se bývalý funkcionář.

V roce 1957 vybudovali Šatovští nové kabiny na hřišti. „Na hřišti byla jen dřevěná boudou, která byla ve velmi špatném stavu. Ve spolupráci se zemědělským družstvem jsme postavili nové kabiny. Nyní se zase tyto kabiny přebudovávají, protože už nejsou moderní,“ zmiňuje Kučera.

Tehdy zasáhla šatovský oddíl tragická událost. „Předseda Ladislav Háva tragicky zahynul na motorce. Stalo se to , když jel na fotbalové utkání do Znojma, kde hrálo mužstvo z Brazílie a do protisměru mu vjel jiný motocyklista. Novým předsedou se stal Adolf Peřinka,“ píše Kropáč v klubové kronice.

Koncem šedesátých let působili v Šatově talentovaní fotbalisté František Braun a Karel Švéda, kteří narukovali do znojemské Rudé hvězdy, kde hráli krajský přebor.

Kromě fotbalu patřily pod šatovský Tatran i oddíly stolního tenisu, odbíjené a tělovýchovného cvičení. Titul okresního přeborníka stolního tenisu v žácích získal v roce 1971 Ondřeje Šušláka a o rok později Pavel Vajčner, který je nyní ředitelem firmy Znovín Znojmo.

Po revoluci ale tyto oddíly přestaly fungovat a i šatovský fotbal měl problémy. „Po revoluci skončila pohraniční stráž, vojáci odešli. Neměli jsme pořádné hráče a sestoupili až do čtvrté třídy okresní soutěže. Ale pak jsme bojovali, až jsme se dostali do krajské soutěže,“ popisuje Kučera.

Šatov hraje od roku 2005 1.B třídu a Kučera zůstal velkým fanouškem. „Fandím tak, že když přijdu po zápase domů, tak nemůžu mluvit. Fandíme slušně, nikomu nenadáváme. Sedává nás taková skupina pěti lidí vedle střídačky hostů. Když tam jejich trenér začne sprostě nadávat, tak mu říkáme, že tady jsou děcka, ať mluví opatrně. Takže naopak ostatní uklidňujeme,“ směje se.

Fotbalové hřiště v Šatově je vyhlášeno skvělým trávníkem, který je možná nejlepší v okrese. Jeho kvalitu vyzkoušely takové hvězdy jako fotbalista Tomáš Rosický či hokejisté Patrik Eliáš a Martin Havlát. Šatovští také hostili prvoligové mužstvo Bohemians.

Od roku 1977 udržují partnerské vztahy s obci Semerovo z okresu Nové Zámky. „Dřív jsme hrávali mezi sebou zápasy každý rok. Teď už je to jen při nějakých výročí. Ale starosta Semerova jezdí na košt vína, který máme zrovna tuto neděli, a vyhlašuje nejlepšího vinaře. Je to už sedmnáctiletá tradice,“ podotýká Kučera.

Do fotbalové asociace se nyní z Šatova přihlásilo kolem jednoho sta členů. Klub má obsazeny všechny věkové kategorie od přípravky až po dospělé. Mužský tým má i své B družstvo. Velkým přáním šatovských fotbalistů je postup do vyšší soutěže.