Snad jen potopa světa by mohla zabránit tomu, aby znojemští fotbalisté nedosáhli historického postupu do nejvyšší fotbalové soutěže. Před nimi jsou ještě tři zápasy a stačí jim získat jeden bod, aby mohli nakouknout do Gambrinus ligy.

Další bitva je čeká bohužel mimo znojemský stadion, o který právě jde, protože nesplňuje parametry pro účast v 1. lize. Tým se teď ale hlavně soustředí na poslední duely, ve nichž je blízko i celkovému vítězství ve 2. lize. Už v sobotu v pět hodin vyběhnou na trávník k poslednímu domácímu zápasu. Koučovat je bude jako celou sezonu Leoš Kalvoda, který má velký podíl na malém znojemském zázraku.

S jakou motivací půjdete do posledního domácího zápasu?

Když porazíme Most, můžeme pomoct dalšímu moravskému týmu, Opavě. Ta ještě není úplně odsouzená k sestupu. Její sestup by poznamenal i sestupy moravských týmů v nižších soutěžích. No a vedeme tabulku o tři body, tak je motivací, když už jsme to dotáhli tak daleko, skončit první.

Není to takové sci-fi, že jste pár kol před koncem první, přitom předpoklady na umístění před sezonou se jevily kolem středu tabulky?

Je to velký úspěch jak pro klub, tak pro mě a hlavně pro kluky. Ti to vybojovali na hřišti a nejsou to žádné administrativní tahy. Poctivě to odmakali a ukázali všem, že i když se dva roky před tím Znojmu nedařilo, že na to mají.

Kádr je v podstatě stále stejný…

Ano, je stejný až na Heinze, ale zase tu není Vašíček. Odešel Sukup a Avdič, na druhou stranu začali hrát Vítek, po zranění Hnaníček a Mudra. Kluci dva roky bojovali o holé žití ve druhé lize. Teď to vzali za správný konec a pochopili, o čem fotbal je. Pochopili moji filozofii a tak nějak jsme si dohromady sedli.

Jaká je vaše filozofie?

Klukům chyběla disciplína, když si někdy až moc chtěli zahrát fotbálek. Třeba jak jsme prohráli ve Zlíně. My jsme si tam přišli jen zahrát fotbal, my jsme nechtěli vyhrát. To jim zdůrazňuji pořád, že fotbal si mohou zahrát na tréninku a ne v mistrovských utkáních. Těch je třicet a to je třicet vrcholů v sezoně. To, jak trénujeme, je kolem, ale třicet zápasů musí odmakat, tam se prodávají, tam se ukazují. Potvrdilo se, že když tohle všechno plní, tak se zviditelní.

Myslíte si, že rozhodl týmový výkon?

Určitě. Samozřejmě, že k tomu ale individuální výkony patří. To je základ. Každý individuální výkon hráče dělá kolektiv. To se nám podařilo skloubit, protože každý jednotlivec dal kolektivu to, co má v sobě dobrého. A to je důležité, protože fotbal je kolektivní hra. Jedenáct individualit je v něm na houby.

Zatím jste v patnácti zápasech nedostali ani jeden gól, váš tým jich má na svém kontě nejméně z celé druhé ligy…

To není jen otázka brankáře a čtveřice, která zrovna bránila, ale o dobré obranné hře celého mužstva. To samé platí i o útoku, i když tam nejsme nejlepší. Svědčí to o dobré obranné i útočné fázi. Doufám, že to nepokazíme v poslední zápasech.

To už snad ubojujete?

Uspokojení hráčům v hlavách zůstává. To do nich můžete mluvit horem spodem a stejně to tam mají.

Pokud byste nad Mostem vyhráli a Bohemians 1905 prohráli, tak už máte jistotu prvního místa, protože byste dvě kola před koncem měli náskok šesti bodů…

Máme lepší vzájemný zápas, takže ano. Ve hře o postup je ještě Sokolov. Bohemka to má teď hodně těžké. Doma hraje s HFK Olomouc, a ta má velké ambice, chtěla postoupit, a tak se aspoň bude snažit o co nejlepší místo. Pak jede Bohemka na tu druhou Bohemku. Mezi nimi je to boj na život a na smrt. A poslední utkání hraje v Sokolově. Olomouc ji může ještě předběhnout. Jsou to ještě pěkné šachy. To samé na spodku tabulky. Poté, co Čáslav proti nám hrála, nezdá se mi, že se zachrání. Pokud porazíme Most a Opava vyhraje s Ústím, tak budou Opavští hrát poslední rozhodující zápas s Mostem.

Co říkáte na to, že znojemský klub obnovil jednání ohledně výjimky na stadion?

Jenom to kvituju. Jsem do toho také trochu vtažený, děláme, co můžeme. Bylo by to perfektní, kdyby se to tady hrálo. Vezměte si Ústí, kterému administrativa zabránila postup. Pro hráče je to frustrující. Pak je těžké je motivovat v příští sezoně. Ve Znojmě jsou hráči, kteří by mohli naskočit do první ligy, celý rok se o to perou, a pak o tu možnost přijdou kvůli nějaké administrativě.

Už jste někdy zažil postup z druhé do první ligy?

Když jsem byl u HFK Olomouc, tak jsme také hráli o postup. Tenkrát myslím postoupili Žižkov a Bohemka. My jsme hráli doma rozhodující utkání s Bohemkou 1905 a prohráli jsme 1:3. Potom jsem zažil vrcholy v jiných soutěžích. V Žilině jsme vyhráli první slovenský titul a potom ještě když jsme se Sigmou Olomouc bojovali se Slávii o předkolo ligy mistrů. Skončili jsme třetí jen kvůli horším vzájemným zápasům.

Když to v zápase s Mostem dobře dopadne, povolíte nějaké oslavy?

Říkal jsem hráčům, že mi hodně záleží ještě na dalším zápase v Olomouci. A na něm i Marku Heinzovi. Budou nás chtít za každou cenu porazit a já za každou cenu vyhrát. Dali jsme jim s Markem nějakou motivaci, když vyhrajeme. To je ale až za týden.

Takže slavit budete až za týden?

No dnes po zápase si můžou dát dvě piva. Menší hráči dvě malá a vetší dvě velká. Oni se mě stejně ptát nebudou a já je po městě honit nebudu.