Do třetí druholigové sezony vstupují fotbalisté 1. SC Znojmo pod vedením nového trenéra Leoše Kalvody. Tým se připravoval od 21. června a zítra od pěti hodin ho čeká první mistrovské utkání. Do Znojma přijede mužstvo HFK Olomouc, které Kalvoda pět let vedl. Trenér má před prvním duelem velké problémy se sestavou.

Jak se chystáte na první zápas?

Máme hrozně moc zraněných hráčů, takže řeším, kdo vůbec bude hrát. Uvidím ještě na dnešním tréninku, jak se dají nemocní dohromady, koho vůbec postavím. Doufám, že aspoň Lacko a Hříbek budou moct nastoupit. Určitě nebude hrát Hnáníček, který měl výron a dlouhodobě nám budou chybět Cihlář a Zifčák.

Co vám ukázala příprava?

Mužstvo je fotbalové, ale snaží se hrát až moc naivně, na což doplácelo asi i v minulé sezoně. V přípravných utkáních jsme dostali vždy gól po našich hrubých chybách. Chtěl bych, aby se toho kluci vyvarovali. A pak mi v mužstvu chybí nějaký rabiják. Hráč, který když se nedaří, zvedne prapor. Nenechá se otrávit, nebrečí, když ho někdo kopne. Takový trochu grázl.

Vy jste si stěžoval i na to, že v útoku nemá kdo dávat góly.

Nejlepším střelcem přípravy byl Andrejič, ale je to ještě pořád mladý kluk. Spolehnout se na něj, že by nás střelecky vytrhl, to nemůžeme. Přál bych mu to, ale vím, jak se pohybuje výkonnost u mladých hráčů. Jednou zazáří a pak jsou zase úplně špatní. To je daň mládí.

Opět bude ve Znojmě hrát útočník Václav Vašíček…

Rozhodoval jsem se mezi Badalyanem a Vašíčkem. Dal jsem přednost Vašíčkovi, protože tady dával hodně gólů a je už vyzkoušený. U Badalyana jsem nevěděl, do čeho jdeme. Třeba jeden zápas s Bohemkou zahrál dobře. Je to bojovník a Bohemka je bojovné mužstvo, ale pak, když jsme hráli další dvě utkání, tak mě nepřesvědčil. Vašíček také za jaro Znojmu něco dluží, protože dal jen v prvním zápase tři branky a pak už žádnou. Ani jeho výkony nebyly až tak optimální. Teď byl sice zraněný a nehrál, ale já věřím, že bude mít hlad po fotbale a že Znojmu, které mu dává možnost rozehrát se, aby třeba v zimě mohl naskočit do ligové Olomouce, tak mu vše vrátí. To samé čekám od Nepožitka, protože Sigma s ním počítá od jara do základní sestavy.

Říkal jste, že je problém shánět hráče. Jak jste spokojený s doplněním znojemského kádru?

Kdybychom neměli zraněné kluky, tak bych byl spokojený. To se nedá nic dělat. Když si vezmete Mladou Boleslav, jak se jim rozsypala sestava, to se prostě tak stane. Spousta hráčů má zraněná kolena. To dřív nebývalo. Přitom víc se netrénuje, než se trénovávalo, takže nevím, čím to je. Přikláněl bych se k tomu, že je to stravou. Říkám, že by měli jíst všechno, ať je to maso vepřové nebo hovězí a ne jenom pořád kuřata. To není úplně optimální.

Zítra vás čeká první zápas. Budete hrát proti týmu, který jste vedl. S jakými pocity půjdete do zápasu?

Možná zítra ráno trochu znervózním, ale zatím jsem v klidu. Půjdeme do toho zápasu jako proti každému jinému soupeři, ale pořád je tam něco navíc. Působil jsem tam pět let, z hráčů už tam v podstatě nikdo není. Je to úplně jiné mužstvo, ale trenér Oldřich Machala je můj spoluhráč, asistentem je Petar Aleksijevič, kterého jsem měl v Přerově půl roku jako gólmana a trénoval ho i v Olomouci.

Prostředí toho týmu znám velmi dobře, tak vím, co nás asi čeká. Mají velice kvalitní mužstvo. Tipuju je, že budou hrát horní polovinu tabulky druhé ligy. Hráli spolu dva roky MSFL a posílili o Ondřeje Murina a Davida Kobylíka. Mají velice kvalitní hráče. Máme se na co těšit a s námi i diváci.

Myslíte, že uvidíme hezký fotbal?

To bych si přál, ale i bych ho oželel a bral vítězství. Je to mistrák a někdy ta krása musí jít stranou.

Na jaké umístění se cítíte?

Dali jsme si cíl, abychom byli do desátého místa a neměli starosti se záchranou. Soutěž ale bude velice vyrovnaná. Černého koně na postup mám Bohemku a Žižkov. To jsou ligové mančafty, které spadly. Kvalitní bude Sokolov, Ústí nad Labem. Pevně věřím, že nebudeme uvrtaní někde na konci tabulky.

Soupiska

1. SC Znojmo

Brankáři:
Vlastimil Hrubý (1985)
Jiří Doleček (1992)

Obránci:
Muamar Avdič (1993)
Radek Buchta (1989)
Tomáš Cihlář (1987)
Roman Hříbek (1988)
Daniel Odehnal (1992)
Ondřej Sukup (1988)
Todor Yonov(1976)
Jiří Zifčák (1989)

Záložníci:
David Helísek (1982)
Josef Hnáníček (1986)
Matúš Lacko (1987)
Tomáš Lukáš (1989)
Jan Mudra (1990)
Radim Nepožitek (1988)
Tomáš Okleštěk (1987)

Útočníci:
Dominik Mandula (1993)
Václav Vašíček (1991)
Aleksa Andrejič (1993)

Přišli:
Radek Buchta (hostování z Brna)
Radim Nepožitek (hostování z Olomouce)
David Helísek (hostování z Jihlavy).

Odešli:
David Šmahaj (konec smlouvy)
Jakub Rolinc (konec hostování z Olomouce)