Tři zástupce v krajském přeboru má v letošní sezoně znojemský region ve fotbalu. K IE Znojmo a Moravskému Krumlovu přibyly ještě Jevišovice. Ty také jako jediné v prvním kole bodovaly a připsaly si první výhru. Porazily Kyjov 1:0.

„První poločas byl ve znamení oťukávání z obou stran, kdy každý z týmů měl po jedné šanci. Většinou se hrálo uprostřed hřiště. Ve druhé půlce jsme byli lepší a měli jsme více vyložených šancí. Benda, Makovička ani Pospíchal nedali," začal hodnocení jevišovický trenér Zdeněk Macháček.

Jeho tým pak rozhodl v 74. minutě ze standardní situace, kdy se o historicky první gól Jevišovic v krajském přeboru postaral Jaroslav Slušný. „První střelec minul, ale odrazilo se to naštěstí k Slušnému a ten dával do prázdné branky," popsal Macháček.

Slušný nakonec z utkání odcházel i trochu zklamaný. Za dvě žluté karty totiž vyfasoval červenou. „Byl jsem přemotivovaný. V první půlce jsem to přehnal s důrazem a dostal první žlutou. Trenér říkal, ať si ve druhé půlce dávám pozor, ať se i za cenu gólu nenechám vyloučit. Jenže já měl pocit, že mi útočník uteče, tak jsem ho zfauloval," přiblížil Slušný, který je obvykle hodný svého jména.

Faulovaný kyjovský Jakub Rubík ale oplácel Slušného faul a poroučel se také do sprch. Kyjov měl pak ještě obrovskou šanci, ale Bartoňovu hlavičku vychytal jevišovický náhradní gólman Vasil Ducár, známý spíše z boxerského prostředí. „Chytal moc pěkně. Náš první gólman Šebela má nohu v sádře, bude ještě asi dva zápasy chybět," sdělil jevišovický trenér.

Po prvním zápase mohou Jevišovice těžko porovnávat úroveň v 1.A třídě, kterou dlouhé roky hrály, s krajským přeborem. „Na této úrovni se jezdí na lepší stadion. Třeba Kyjov vzhledem k stadionu nemá v krajském přeboru co dělat. Výkonnostně by podle mě mohla krajský přebor hrát půlka 1.A třídy. Naopak v krajském přeboru jsou zase týmy, které jsou jinde než ostatní," doplnil. To poznají Jevišovičtí velice brzy. Po sobotním derby s IE Znojmo je čekají duely se silnými soupeři, Mutěnicemi a Spartou Brno.

Jediný, kdo ze Znojemska hrál úvodní zápas sezony doma, byl Moravský Krumlov. Vlastní hřiště se ale neukázalo jako výhodou, Krumlovští většinu utkání tahali za jeho kratší konec. To je také připravilo o body, když s Ráječkem prohráli 2:3. „Byli jsme pomalejší, všude o krok pozadu. Navíc jsme dělali individuální chyby. Soupeř byl jednoznačně šedesát minut lepší. Pak jsem to prostřídal, Zelníčka posunul do zálohy a obraz hry se změnil," uvedl krumlovský trenér Rudolf Holátko.

Po prvním poločase vedlo Ráječko 1:0. Hned na začátku druhé části vyrovnal Petr Schwarz. Dvě minuty nato hosté proměnili penaltu a do vedení 3:1 se dostali za další dvě minuty po chybě Krumlovských v obranné fázi. V 87. minutě pak snížil Lukáš Zelníček. „To už ale bylo příliš pozdě na to, abychom něco udělali s výsledkem," dodal trenér Holátko.

S trochou smůly prohrál 2:1 v Bosonohách i znojemský Inzert Expres. „Asi se na nás soupeř dobře nachystal, protože to bylo opakování posledního zápasu loňské sezony. Naběhli na nás a nenechali nám vůbec prostor, takže jsme se do hry dostávali pomalu. Přečkali jsme to, nedali proti nám penaltu. Vítamvás ji chytil, a to nám hodně pomohlo," sdělil znojemský trenér Tomáš Pěnkava.

Inzert Expres se probral až ve druhém poločase. „Druhou půlku jsme byli lepší my. Vstřelili jsme gól z penalty. Měli jsme tam víc šancí než soupeř, ale neproměnili jsme je," poznamenal Pěnkava.

Osudnou chvílí byla pro IE Znojmo 86. minuta. „Soupeř neměl skoro žádné šance. A pak z jedné standardky míč po nějakých čtyřech odrazech skončil v naší bráně. Měli jsme trošičku smůlu," doplnil trenér.

V příštím kole se mohou fanoušci fotbalu těšit na derby IE Znojmo Jevišovice, které se hraje v sobotu na hřišti v Oblekovicích od půl páté odpoledne. Moravský Krumlov ve stejnou dobu rozehraje partii v Bzenci.