Vykopali si první ligu, oslavili postup, radovali se. Nyní ale především manažeři klubu 1.SC Znojmo a také vedení města či sponzoři svraštili čelo a dumají, co dál. Jak podpořit úspěšné znojemské fotbalisty ve městě s tradicí nejoblíbenější hry na planetě již z dob z první republiky, ale zároveň ve městě a regionu s dlouholetou vysokou nezaměstnaností a chybějícími velkými a silnými podniky.

Podle starosty Znojma Vlastimila Gabrhela by měli manažeři klubu dobře zvážit možnosti a všechny okolnosti, související se vstupem do první ligy. „Je to jiná úroveň, jiná liga, jiné objemy peněz. V případě, že si klub vybojuje výjimku a Gambrinus liga se opravdu ve Znojmě bude hrát, budeme dále jednat o podpoře fotbalistů. Je přitom možné, že bychom se o podporu obrátili i na kraj či na stát," uvedl v pondělí dopoledne Gabrhel s tím, že odpoledne bude s vedením klubu jednat.

Podle starosty nemá smysl jezdit hrát do jiných měst. „Například pronájem stadionu v Brně by podle mne byl velmi nákladný. Vše je tedy vázáno na udělení výjimky. Chceme, aby si i lidé ve Znojmě mohli užít první ligu fotbalu. Jsou ti totiž různé alternativy například montovaných tribun, které jsou ekonomicky výhodné," naznačil případné možnosti vylepšení stadionu starosta.

Podle opozičního zastupitele a bývalého dlouholetého fotbalisty Zbyška Kaššaie má fotbal ve Znojmě bohatou tradici. „Fotbal se ve Znojmě hraje snad už od první republiky. Aktuální úspěch a postup je skvělý. Město by klub mělo nějak podpořit, avšak vzhledem k možnostem si nejsem jist, jak dostatečná podpora pro 1.SC Znojmo bude. Musí se pečlivě vyhodnotit, zda zázemí klubu společně s případnými sponzory budou tak kvalitní, aby celek plnil v první lize důstojnou roli," naznačil Kaššai.

Fungování celku mimo Znojmo na případném jiném hřišti nevidí Kaššai jako nereálné. „Kdyby se nemělo hrát ve Znojmě, bylo by to bez podpory většiny fanoušků a patrně i ekonomicky neúnosné. První liga i extraliga je prestižní záležitost, ale je to opravdu o jiných sumách. Podívejme se na sestupující bohatší kluby z větších měst, jako jsou třeba České Budějovice či Hradec Králové. To jsou mužstva, která jsou finančně zcela jinde než Znojmo a přesto nemohou posílit hráčský kádr tak, aby se v lize udržela," dodal Kaššai.

Vytěžit maximum z vítězství ve druhé lize a zůstat při zemi doporučuje dosluhující generální ředitel společnosti S Morava leasing, která je jedním z partnerů znojemského fotbalového klubu, Zdeněk Mrňa. „Jsem moc rád, že se fotbalistům takto dařilo. Ukázali, že na to mají. Nyní by měl klub jednat s městem a dohodnout se na nějakých do budoucna platných opravách stadionu včetně například osvětlení na Čafku, aby z toho měla také něco mládež," řekl Mrňa.

Současně upozornil i na nízkou návštěvnost na fotbalových zápasech. „Fotbal se hraje pro lidi. Já chodil celkem pravidelně. Jenže osm set až tisíc tři sta padesát diváků není návštěvnost, která by odpovídala hře o špici v soutěži. Třináct set lidí přijde na jakýkoli přátelák hokejistů mimo sezonu. Kopaná má široké zázemí na vesnici a tamní fanoušci kopané raději půjdou na svá venkovská utkání. Ne do Znojma," přiblížil ředitel.

Podle něj se za takové divácké podpory nedá hrát. „Chvalme úspěch, pochvalme mančaft, řekněme si jde to, a teď pojďme postupnými kroky udělat investice, abychom byli připraveni do budoucna. Já sice ve funkci končím, ale společnost S Morava bude určitě i dál pokračovat ve filosofii dotací a sponzorství. Zůstaňme však při zemi. Investovat z roku na rok třicet či padesát milionů korun je nesmysl," zakončil Mrňa.